Preşedintele stiri: 4016

Wawrinka, noul cîştigător al turneului Australian Open

27 ian. 2014,, 12:10   Sport
3225 0
Stanislas Wawrinka a cîştigat finala turneului Australian Open, după ce l-a învins în patru seturi pe Rafael Nadal, furnizînd o surpriză uriaşă. Elveţianul Wawrinka (numărul 8 mondial) l-a bătut pe Nadal cu 6-3, 6-2, 3-6, 6-3, cîştigînd primul său turneu de Grand Slam. Nadal a acuzat dureri de spate, iar în setul al doilea a mers la vestiare. Wawrinka s-a certat cu arbitrul, crezînd că spaniolul doreşte doar să-și revină în plan psihologic.

Nadal cîștigase toate cele 12 partide precedente şi, mai mult de atît, nu cedase niciun set în faţa elveţianului cu origini cehe.

Spaniolul Rafael Nadal are 13 turnee de Grand Slam cîştigate. Dacă s-ar fi impus şi la Australian Open, Rafael ar fi egalat recordul lui Pete Sampras.

Wawrinka i-a bătut pe Djokovic şi Nadal la acest turneu, adică pe primii doi jucători ai lumii.