Preşedintele stiri: 4014

S-a încheiat prima jumătate a Cupei Moldovei

3 iul. 2018,, 09:37   Sport
1755 0

Ieri, meciurile din etapa a 14-a au încheiat prima jumătate a Campionatului Moldovei de Fotbal din Divizia Națională (DN).

Cei trei lideri ai Campionatului, care vor participa la turneele Cupei Europene, au obținut victorie.

„Sheriff” a învins „Zarea” la Tiraspol – 5:1. Echipa „Zarea” care are 9 puncte și se află pe ultimul loc în clasament și cu diferența de goluri înscrise și ratate – 12 (13-25), urmează să debuteze în Europa League. După cum a spus după meci antrenorul clubului Vlad Goian, echipa trebuie să se înnoiască cu 5-6 jucători noi.

FC „Milsami” a învins pe terenul său echipa „Dinamo-Auto”, cu scorul 4:0.
La Hîncești, „Petrokub” a ieșit victorioasă în meciul cu „Zimbru” – 2:1. În duelul dintre „Sfîntul Gheorghe” și „Speranța” s-a stabilit egalitate – 2:2.

După 14 meciuri, „Sheriff” are 33 de puncte, „Milsami” – 30, iar „Petrocub-Hîncești” – 22. Numai aceste echipe au o diferență pozitivă în golurile marcate și primite, la toate celelalte echipe este negativă.

Campionatul a luat o pauză. Meciurile etapei a 15-a vor avea loc în perioada 4-5 august. În timpul pauzei, meciurile retur din finalele 1/8 din Cupa Moldovei din sezonul 2018-2019 vor avea loc în perioada 6-7 iulie, iar jumătate dintre echipele DN vor trebui să joace cel puțin de două ori în turneele cupelor europene.