Preşedintele stiri: 4011

Naționala Moldovei a învins Polonia în meciul de calificare la Euro 2024

20 iun. 2023,, 23:45   Sport
4779 0

Naționala Moldovei a învins reprezentativa Poloniei, cu 3-2, în cel de-al patrulea meci din preliminariile Campionatului European 2024, grupa E.

Oaspeții au marcat 2 goluri în prima repriză, prin Arkadiusz Milik și Robert Lewandowski. În debutul reprizei a doua, Ion Nicolaescu a înscris cu un șut necruțător de la 22 de metri, iar în minutul 79 a egalat la doi. Au fost reușitele cu nr. 11 și 12 a a atacantului la Naționala Moldovei în cele 35 de partide jucate! Atacantul echipei Beitar Ierusalim a egalat astfel recordul selecționerului Serghei Cleșcenco, care data din anul 2006. Golul victoriei a fost marcat de Vladislav Babaglo, cu capul, în minutul 85.

Dorian Răilean a bifat în această seară a 10-a partidă pentru tricolori.

În celălalt meci al grupei, Insulele Feroe - Albania 1-2. În clasamentul grupei conduce Cehia, cu 7 puncte. Urmează Albania, cu 6 puncte, Moldova, 2 puncte, și Feroe, 1 punct. Pentru echipa antrenată de Serghei Cleșcenco urmează meciul cu Feroe, în deplasare, pe 10 septembrie.

Moldova - Polonia 3-2

Au marcat: Ion NICOLAESCU (48, 79), Vladislav BABOGLO (85) / Arkadiusz MILIK (12), Robert LEWANDOWSKI (34)

20 iunie. Chișinău. Stadionul Zimbru

Arbitru: Filip GLOVA, asistenți: Daniel POLACEK și Petar BEDNAR, al 4-lea oficial: Kristian MICHEL (toți, Slovacia), arbitrul asistent video: Luis Miguel BRANCO GODINHO (Portugalia), asistentul arbitrului video: Michal OCENAS (Slovacia)

Cartonașe galbene: BABOGLO (51), RAILEAN (90), REABCIUK (90+2)

Moldova: 23.Dorian RAILEAN, 2.Oleg REABCIUK, 3.Vladislav BABOGLO, 4.Victor MUDRAC, 5.Veaceslav POSMAC (c), 6.Cristian DROS (8.Nichita MOȚPAN, 46), 9.Ion NICOLAESCU, 10.Vitalie DAMAȘCAN (17.Virgiliu POSTOLACHI, 46), 13.Maxim COJOCARU, 14.Artur CRACIUN, 21.Ioan-Călin REVENCO

Rezerve: 1.Dumitru CELEADNIC, 12.Cristian AVRAM, 7.Serafim COJOCARI, 11.Alexanr BELOUSOV, 15.Ion JARDAN, 16.Victor STÎNĂ, 18.Marius IOSIPOI, 19.Victor BOGACIUC, 20.Sergiu PLATICA, 22.Mihail ȘTEFAN

Antrenor: Serghei CLEȘCENCO

Polonia: 1.Wojciech SZCZESNY, 4.Tomasz KEDZIORA, 5.Jan BEDNAREK, 7.Arkadiusz MILIK, 9.Robert LEWANDOWSKI (c), 10.Sebastian SZYMANSKI, 14.Jakub KIWIOR, 17.Damian SZYMANSKI, 19.Przemysław FRANKOWSKI, 20.Piotr ZIELINSKI, 21.Nicola ZALEWSKI

Rezerve: 12.Łukasz SKORUPSKI, 22.Bartłomiej DRADOWSKI, 2.Ben LEDERMAN, 3.Mateusz WIETESKA, 6.Krystian BIELIK, 8.Karol LINETTY, 11.Karol ŚWIDERSKI, 13.Jakub KAMINSKI, 15.Michał SKORAS, 16.Mateusz ŁEGOWSKI, 18.Bartosz BERESZYNSKI, 23.Bartosz SLISZ

Antrenor: Fernando SANTOS