Preşedintele stiri: 4002

Nadal eliminat în turul doi la ATP Barcelona

17 apr. 20:30   Sport
1605 0

Rafael Nadal a fost eliminat în turul doi al turneului ATP de la Barcelona, după ce a fost învins în două seturi de Alex De Minaur, scor 7-5, 6-1.

După un meci destul de bun făcut în primul tur, cînd l-a învins pe Flavio Cobolli, Rafael Nadal a fost în cele din urmă eliminat de la ATP Barcelona.

Ajuns pe locul 644 în ierarhia ATP, Nadal nu i-a putut ține piept lui Alex De Minaur (11 ATP), care l-a învins în două seturi, la capătul unui meci ce a durat o oră și 52 de minute.

Nadal a făcut un prim set aproape perfect, reușind să revină de la 3-1 și chiar să conducă cu 5-4, însă australianul a revenit și a închis setul la 7-5.

În actul secund, De Minaur a trecut la controlul jocului și a pus punct disputei, cedînd un singur game.

Turneul de la Barcelona (ATP 500) se va desfășura în perioada 15-21 aprilie, pe zgură, și va oferi premii totale în valoare de 2.782.960 de dolari. Campionul en-titre este Carlos Alcaraz, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 12.