Preşedintele stiri: 4030

CM 2018: Australia - Peru 0-2

27 iun. 2018,, 09:10   Sport
2246 0

Eliminată de la CM 2018 înaintea meciului, Peru a avut o evoluție entuziasmantă și a învins Australia, 2-0. Sud-americanii au terminat grupa C pe locul 3.

Peru a început mai bine meciul, iar în minutul 18 atacantul Andre Carrillo a marcat un gol spectaculos, cu un șut din mijlocul careului. Acesta a fost primul gol marcat de peruani la această ediție.

Australienii, care aveau nevoie de victorie pentru a spera la calificarea în optimi, au forțat egalarea, dar nu au putut marca.

În partea a doua, tot peruanii au marcat. Căpitanul Paolo Guerrero, care a fost la un pas să rateze turneul final din cauza dopajului, a stabilit scorul final în minutul 50, cu un șut la colțul lung, de la 8 metri.

Pînă la final, australienii au încercat să egaleze, dar nu au avut forța necesară, în timp ce peruanii s-au mulțumit să țină de scor.