Preşedintele stiri: 4018

CM 2018: Portugalia și Iran au terminat la egalitate, scor 1-1

26 iun. 2018,, 09:50   Sport
2464 0

Portugalia și Iran au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci decis de VAR.

Fernando Santos a gîndit excelent debutul partidei. Cu schimbări importante în primul "11" față de partidele precedente, portughezii au pus stăpînire pe posesie din primele minute. Iranienii s-au apărat precis și au tîșnit pe contraatac de fiecare dată cînd jocul le-a permis.

Scorul a fost deschis în minutul 45 printr-o execuție marcă înregistrată a lui Ricardo Quaresma. Mijlocașul lui Beșiktaș a trimis cu exteriorul la colțul lung, din afara careului de 16 metri, după o combinație rapidă cu Adrien Silva.

Repriza a doua a fost una de coșmar pentru Ronaldo. Balonul de Aur a ratat un penalty în minuutul și a fost la un pas de eliminare în minutul 83 după o lovitură aplicată unui iranian. Centralul din Paraguay a utilizat VAR și i-a acordat doar cartonașul galben.

Tot VAR a stabilit și rezultatul final. Ansarifard a trimis în viclu un penalty și au urmat două minute de foc. Portugalia a rezistat eroic și se va duela în optimi cu Suarez, Cavani și compania.