Preşedintele stiri: 4011

Juniorii au debutat cu înfrîngere în Israel

18 dec. 2013,, 12:10   Sport
3321 0
Selecţionata de juniori Under 18 a Moldovei a suferit înfrângere în primul meci din cadrul “Winter Youth Tournament”, disputat cu Germania, scor 1-3. Golul "tricolorilor" a fost marcat de Eugen Oancea, care a transformat un penalty în minutul 9.

Nemţii au egalat pe finalul primei reprize, iar în mitanul secund au înclinat balanţa în favoarea lor. Moldova mai are de jucat cu Serbia şi Israel, la competiţia găzduită de Tel-Aviv. La acest turneu naţionala noastră este condusă de vicepreşedintele Federaţiei Moldoveneşti de Fotbal, Ivan Testimiţanu, iar antrenori secunzi sînt Ghenadie Puşca şi Andrian Bogdan.

Bogdan s-a despărţit recent de formaţia Astana, după ce echipa nu a reuşit să cîştige campionatul Kazahstanului.

La începutul anului viitor, naţionala Under 18 va mai participa la un turneu internaţional. În perioada 3-12 ianuarie la Sankt-Petersburg va avea loc ediţia a XVI-a a Memorialului “Valentin Granatkin”. Moldova se află într-o grupă cu Slovenia, Estonia şi Rusia.