sportiv moldovean

Două medalii de aur pentru Moldova Cine și unde lea cucerit
18 apr. 14:09
Două medalii de aur pentru Moldova: Cine și unde le-a cuceritSportivii din Republica Moldova au cucerit două medalii de aur la Campionatul Internațional Slovak Aerobic Open, notează Noi.md. Competiția s-a desfășurat în perioada 12-14 aprilie 2024, la Bratislava. Evenimentul a reunit aproximativ 600 de sportivi din 15 țări ale Europei.
Luptătorul moldovean Valeriu Mircea a pierdut în fața unui francez
7 apr. 17:37
Luptătorul moldovean, Valeriu Mircea, a pierdut în fața unui francezLuptătorul moldovean, Valeriu Mircea, a ratat sanșa de a cuceri centura supremă în categoria ușoară a promoției de arte marțiale mixte poloneze KSW. Moldoveanul Valeriu Mircea a pierdut lupta împotriva deținătorului centurii, francezul Salahdine Parnasse. Confruntarea s-a dovedit a fi una prea grea, pro
O nouă victorie pentru țintașa Anna Dulce
7 apr. 16:08
O nouă victorie pentru țintașa Anna DulceȚintașa Anna Dulce a cîștigat al doilea an consecutiv turneul internațional ”6 aprilie”, desfășurat la Sarajevo, Bosnia și Herțegovina. Eleva lui Oleg Moldovan s-a impus în proba 10 metri aer comprimat, notează Noi.md. Sportiva, care este calificată la Paris 2024, s-a remarcat și în concursul pe echipe,
Halterofilul Marin Robu sa calificat la Jocurile Olimpice
6 apr. 19:02
Halterofilul Marin Robu s-a calificat la Jocurile OlimpiceHalterofilul Marin Robu s-a calificat la Olimpiada de la Paris, Franța. Halterofilul Marin Robu a devenit al 10-lea sportiv din țara noastră calificat la Olimpiada de vară de la Paris.
Premii pentru sportivii moldoveni cu performanțe la Paris 2024 ce sume vor fi alocate
3 apr. 19:00
Premii pentru sportivii moldoveni cu performanțe la Paris 2024: ce sume vor fi alocateOrașul Paris va găzdui în perioada 26 iulie – 11 august 2024 pentru a treia oară în istoria sa Jocurile Olimpice. La ediția din acest an, vor participa 10 500 de sportivi, printre care și ce din Republica Moldova. Aceștia vor concura la 32 de probe. Din partea Republicii Moldova la Jocurile Olimpice din ac
Palmaresul halterofililor moldoveni cine sînt cap de afiș în clasamente
14 feb. 16:00
Palmaresul halterofililor moldoveni - cine sînt cap de afiș în clasamenteCinci din primii opt halterofili, care au concurat la Campionatul European de la Sofia, au intrat în Top 10, notează Noi.md. Comitetul Național Olimpic și Sportiv anunță că este vorba despre: -Daniel Lungu (61 kg, locul 7); -Ion Badanev (61 kg, locul 8); -Iulian Betca (55 kg, locul 9); -Andrian
Cum au evoluat sportivii moldoveni la Jocurile Olimpice de Tineret
30 ian. 17:45
Cum au evoluat sportivii moldoveni la Jocurile Olimpice de TineretSportivii moldoveni și-au încheiat evoluția la JOT de la Gangwon 2024, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS), notează Noi.md. Ultimele evoluții pentru sportivii moldoveni la Jocurilor Olimpice de Tineret au avut loc la Alpencia Biathlon Centre, din PyeongChang. Potrivit CNOS, la schi f
Cel mai puternic sportiv din Republica Moldova
30 aug. 2023,, 16:15
Cel mai puternic sportiv din Republica MoldovaAngajatul Direcției Situații Excepționale (DSE) Edineț a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) a obținut Titlul de „Cel mai puternic sportiv din Republica Moldova”. Subofițerul superior al Serviciului logistic al Direcției situații Excepționale Edineț a IGSU, plutonierul Motriuc Victor
Biatloniștii moldoveni au concurat la Cupa Mondială din Slovenia
9 ian. 2023,, 09:15
Biatloniștii moldoveni au concurat la Cupa Mondială din SloveniaOrașul sloven Pokljuka a găzduit etapa a 4-a a Cupei Mondiale de biatlon, la care au concurat 4 sportivi moldoveni. Alina Stremous s-a clasat pe locul 31 la sprint 7,5 km și locul 34 la cursa de urmărire 10 km, dar a avut o evoluție mai bună în proba de un singur releu mixt, unde a concurat alături de Miha
Înotătorii moldoveni au cîștigat nouă medalii la un turneu din Bulgaria
17 oct. 2022,, 18:30
Înotătorii moldoveni au cîștigat nouă medalii la un turneu din BulgariaTrei înotători moldoveni au cucerit cîte trei medalii la turneul internațional Burgas Open, la care au concurat sportivi din 7 țări. La nivel de seniori s-a remarcat Egor Covaliov – campion la 200 metri liber (1.54.16), locul 3 la 100 metri liber (51.75) și locul 3 la 100 metri fluture (58.22), transmite r
Tînărul sportiv Cătălin Spînu invitat la Parlament de către speakerul Igor Grosu
4 oct. 2022,, 17:00
Tînărul sportiv Cătălin Spînu, invitat la Parlament de către speakerul Igor GrosuPreședintele Parlamentului Igor Grosu s-a întîlnit astăzi cu campionul european la lupte libere Cătălin Spînu. Grosu i-a mulțumit tînărului sportiv pentru că a dus faima Moldovei în lume prin munca și dedicația sa. Totodată, oficialul a anunțat că au fost găsite soluții pentru a-l ajuta pe Cătălin și famil
Sportivul Adrian Mardare în finala Campionatului Mondial de Atletism
22 iul. 2022,, 20:00
Sportivul Adrian Mardare, în finala Campionatului Mondial de AtletismSportivul moldovean, Adrian Mardare, s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Atletism. Compatriotul nostru a reuşit performanţa în proba de aruncarea suliţei, relatează Noi.md cu referire la trm.md.
Președinte despre succesul moldoveanului care a alergat 50 km la 60 C
15 ian. 2019,, 10:50
Președinte despre succesul moldoveanului care a alergat 50 km la -60° CPreședintele Moldovei, Igor Dodon, l-a felicitat cu un nou succes şi o nouă realizare pe Dmitri Voloşin - președintele organizației sportive publice Sporter, atlet de sporturi extreme din Moldova, care, la 14 ianuarie, a organizat o cursă de binefacere în cel mai rece punct din lume - în ulusul Oymyakon (Iaku
Jocurile Olimpice Moldova sa clasat pe locul 106 la proba de schi fond
18 feb. 2018,, 11:45
Jocurile Olimpice: Moldova s-a clasat pe locul 106 la proba de schi fondTînărul sportiv moldovean Nicolae Gaiduc s-a clasat pe locul 106 la proba de schi fond de 15 km liber în cadrul Jocurilor Olimpice din PyeongChang. Sportivul de 21 de ani a luat startul pe locul 109, terminînd cursa la aproape 10 minute distanță de elvețianul Dario Cologna, care a devenit pentru a 3-a oară co
Sportivi moldoveni au obținut medalii la Campionatul Mondial de Lupte
13 sep. 2017,, 14:51
Sportivi moldoveni au obținut medalii la Campionatul Mondial de LupteÎn perioada 8-9 septembrie, la Constanța, în Sala Sporturilor s-a desfășurat Campionatul Mondial de lupte corp la corp rezervat juniori lor — o disciplină de arte marțiale care combină celelalte stiluri de luptă individuală. La competițe au participat 300 de sportivi (băieți și fete) din 23 de țări, de pe t
Judocan moldovean în Top5 la Universiada
22 aug. 2017,, 14:10
Judocan moldovean în Top-5 la UniversiadaSportivul echipei naționale de judo a Moldovei, Dorin Goțonoagă, a ocupat locul cinci la Universiada Mondială. El a concurat la categoria de greutate "de pînă la 81 kg", obținînd două victorii și suferind două înfrîngeri, relatează NOI.md. În turneul de grup al competiției Dorin Goțonoagă i-a învin
Boxerii moldoveni au îndeplinit planul minim la Europene
20 iun. 2017,, 17:50
Boxerii moldoveni au îndeplinit planul minim la EuropeneLotul național de box a atins ieri la Campionatul European de la Harkov (Ucraina) obiectivul minim fixat – două licențe la Campionatul Mondial din anul curent, relatează Moldpres. Sarcina schițată a fost realizată după ce Vasile Belous (69 kg) l-a învins prin abandon, în runda a doua, pe Pavel Kastram