Preşedintele stiri: 4036

Halterofilul Marin Robu, întîmpinat acasă ca un erou

18 sep. 2023,, 08:45   Sport
1811 0

Halterofilul din Republica Moldova, Marin Robu, care a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial din Arabia Saudită, a revenit acasă. Sportivul a fost întîmpinat la Aeroportul Internațional Chișinău de părinți, colegi și o delegaţie a Ministerului Educaţiei.

Marin Robu. în data de 12 septembrie, a cucerit argintul la proba smuls, iar la aruncat s-a clasat pe locul IX, în categoria de 89 de kilograme. Astfel, ocupînd per total locul VI. A fost al treilea turneu pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Pentru a obține cota de participare la Olimpiada de vară, Marin Robu trebuie să ajungă în clasamentul mondial printre primii 12 halterofili din categoria sa de greutate, notează Noi.md cu referire la tvrmoldova.

Republica Moldova a fost reprezentată la Campionatul Mondial de haltere de patru sportivi. Cheltuielile au fost acoperite de Ministerului Educației și Cercetării.