Transnistria stiri: 1427

Spania cîștigă finala Ligii Națiunilor cu Croația

19 iun. 2023,, 07:26   Sport
1860 0

Spania a cucerit trofeul Ligii Națiunilor, după o finală fără goluri cu Croația, dar cu multe faze de poartă. Elevii lui Luis de la Fuente s-au impus cu 5-4, după executarea loviturilor de departajare, scrie Noi.md cu referire la sport.hotnews.ro.

Cele două formații au oferit un meci spectaculos la Rotterdam, într-o atmosferă dominată de cei 30.000 de suporteri croați.

Fără vedeta Josko Gvardiol, defensiva Croației a rezistat eroic în fața spaniolilor, în ciuda numeroaselor ocazii de poartă.

La rîndul lor, Modric și coechipierii săi au răspuns cu faze de contraatac și au hărțuit permanent fundașii din fața lui Unai Simon, care a intervenit excelent în mai multe situații.

După 0-0 în primele 90 de minute, cele două reprize suplimentare au adus dominarea categorică a Spaniei, care a presat fără succes poarta lui Livakovic.

Finalul celor 120 de minute a adus același scor alb, dar o statistică incredibilă: 33 de ocazii de gol ratate de ambele formații.

La loviturile de departajare experiența Spaniei și-a spus cuvîntul, iar Croația rămîne și de această dată fără trofeu internațional.

După finala Ligii Națiunilor pierdută în 2021 în fața Franței, Spania își trece în palmares trofeul din acest an, alături de CM 2010 și Euro 1964, 2008 și 2012.

Loviturile de departajare:

4-5 Goool Spania. Carvajal execută perfect și Spania cîștigă trofeul Ligii Națiunilor.

4-4 Încă o ratare a Croației. Șutul lui Petkovic este respins de Simon.

4-4 Ratare Spania. Laporte șutează în bara transversală.

4-4 Perisic execută perfect.

3-4 Gol Spania. Marco Asensio marchează sub bara transversală.

3-3 Ratare Croația. Unai Simon apără șutul lui Lovro Majer.

3-3 Merino transformă și el.

3-2 Căpitanul Luka Modric își duce din nou echipa în avantaj.

2-2 Rodri îl imită pe Brozovic cu o execuție identică.