Preşedintele stiri: 4004

Recorduri mondiale pentru Moldova la Campionatul European de Triatlon Forță

26 sep. 2023,, 11:30   Sport
2536 0

Evoluție notabilă pentru sportivii din Republica Moldova la Campionatul European de Triatlon Forță desfășurat în Marea Britanie. Cinci reprezentanți ai lotului național au obținut medalii la această competiție continentală.

La categoria seniori (cu o greutate de 75kg), Vladimir Milciuc a cîștigat locul I la proba de împins culcat. Tot la aceeași categorie de vîrstă și greutate, Petru Balabanu s-a clasat pe primul loc la proba de genuflexiuni și dezdoiri, și pe locul al doilea la proba de împins culcat.

La categoria de 90 kg, Igor Fuscaliuc a reușit să cîștige nu mai puțin de cinci medalii, patru de aur și una de argint, notează Noi.md.

La categoria de vîrstă tineret, echipa națională a Republicii Moldova a urcat pe podium cu doi reprezentanți: Vlad Muntean (la categoria de pînă la 75 kg) și Cristian Bejenari (la categoria de 100 kg). Muntean a reușit să stabilească două recorduri mondiale la probele de genuflexiuni neechipat și genuflexiuni echipat.