Preşedintele stiri: 4018

Polonia a cîștigat meciul cu Japonia , scor 1-0

29 iun. 2018,, 08:30   Sport
1843 0

Polonia a cîștigat meciul cu Japonia , scor 1-0, din ultima etapă a Campionatului Mondial din Rusia.

Deși asiaticii au pierdut, aceștia vor merge mai departe în "optimi" datorită numărului mai mic de cartonașe galbene primit față de naționala Senegalului.

Polonezii n-au luptat decît pentru glorie pentru că orice ar fi făcut nu mai aveau nicio șansă de calificare. Bednarek a marcat unicul gol al partidei în minutul 60. În finalul meciului, Japonia s-a văzut cu sacii în căruță și în ultimele 10 minute a pasat în propria jumătate de teren.

Suporterii au huiduit atitudinea japonezilor, însă jucătorii asiatici nu păreau vreun pic deranjați.

Japonia a terminat la egalitate perfectă cu Senegal, atît la puncte cît și la numărul de goluri marcate și primite. Astfel, departajarea s-a făcut la numărul de cartonașe galbene pe care cele două naționale le-au văzut la acest turneu final. Japonia a fost avertizată de 4 ori, în timp ce senegalezii au primit 6 cartonașe galbene.