Preşedintele stiri: 4002

Mallorca s-a calificat în finala Cupei Spaniei

28 feb. 21:30   Sport
1586 0

Echipa spaniolă Mallorca a învins marţi, în deplasare, scor 5-4 la lovituri de departajare, formaţia Real Sociedad, şi s-a calificat în finala competiţiei. În prima manşă scorul a fost 0-0, iar în retur a fost 1-1.

Gazdele de la Real Sociedad au ratat un penalti pe Reale Arena chiar în ultimele minute ale primei reprize, portarul Greif reuşind să respingă.

Imediat după pauză, Gonzalez a deschis scorul pentru Mallorca, în minutul 50, însă Oyarzabal a egalat în minutul 71 şi a trimis meciul în prelungiri, notează Noi.md cu referire la news.ro.

Pînă la urmă, meciul s-a decis la lovituri de departajare. Oyarzabal a ratat de la gazde, chiar prima lovitură de la 11 metri, apărată de Greif, în timp ce Mallorca a marcat prin 5 jucători.

Astfel, Mallorca s-a calificat în finala Cupei Spaniei, unde va înfrunta pe învingătoarea din a doua semifinală, dintre Atletico Madrid şi Athletic Bilbao. În prima manşă, Bilbao s-a impus la Madrid cu 1-0.