Preşedintele stiri: 4019

Karatiştii moldoveni – campioni mondiali

19 oct. 2019,, 12:13   Sport
3240 0

Cea mai mare parte a medaliilor echipei moldovenești au fost cucerite de bălţeni.

Karatiştii moldoveni s-au întors de la campionatul mondial de karate-shotokan, care a avut loc în orașul ceh Karlovy Vary, cu multe premii. Cele mai multe dintre ele au fost cîștigate de sportivi din Bălți.

Echipa Moldovei a obținut 8 medalii de aur, 6 de argint și 4 de bronz. 14 medalii obţinute de echipa națională suînt meritul sportivilor din Bălţi.
În categoria de vîrstă între 21 și 39 de ani, Vitalie Spînu a obținut două medalii: „aur” într-o competiție deschisă, fără restricții în greutate, și bronz, în categoria de pînă la 80 de kilograme.

Soția sa Anastasia Spînu a cîștigat bătălia finală pentru medalia de aur la categoria Masters.

Printre juniori la diferite categorii de greutate și vîrstă, s-au distins bălţenii Mihail Volontir (aur, argint și bronz), Anastasia Cheptea (aur și argint), Dan Mutelica (aur), Xenia Skiba (argint, bronz), Marius Nistor (argint), Alina Ţugui (aur) și Milena Puga (bronz).
Ce-a de-a XXVII ediţie a campionatului mondial de karate-shotokan a avut loc în perioada 10 - 15 octombrie.

Participanți – copii de la 8 ani, cadeți, tineri, adulți, veterani.

Tipuri de programe individuale și pe echipe. În total - 187 de categorii.