Eurovision stiri: 525
Cazul Filat stiri: 350
Transnistria stiri: 1433
Preşedintele stiri: 4024

Jaqueline Cristian, abandon la Doha, după ce avea un set avans. Romînca a părăsit terenul în scaunul cu rotile

24 feb. 2022,, 03:00   Sport
2572 0

Un accident nefericit la genunchi a făcut ca sportiva romînă Jaqueline Cristian să fie nevoită să se retragă din turneul de tenis de la Doha, în momentul în care conducea cu un set avans, în fața rusoaicei Daria Kasatkina (28 WTA), într-un meci disputat în turul secund al competiției.

Jaqueline Cristian și-a adjudecat cu 6-2, în mod entuziasmant, un prim set în care a cîștigat de 4 ori pe serviciul adversarei, dar la și cedat de două ori pe cel propriu.

În setul secund, la 1-1, Kasatkina a reușit un break, contracarat imediat de romîncă. La 2-2 și 30-30 în game, Cristian s-a accidentat la genunchi și după cîteva minute, cu un bandaj elastic, a încercat să revină, însă durerile au fost prea mari, ea abandonînd după o oră și 6 minute de joc.

Pentru prezența în șaisprezecimile de finală, Jaqueline Cristian va primi 15.080 dolari și 60 de puncte WTA și ar putea avansa 5 sau chiar 6 locuri în clasamentul mondial, pînă pe 65.