Preşedintele stiri: 4007

Fotbal: Lazio a învins-o pe AC Milan cu 3-0, în Serie A

27 apr. 2021,, 10:45   Sport
2868 0

Lazio a învins-o pe AC Milan la scor de forfait, 3-0, luni seara, pe Stadio Olimpico din Roma, într-un meci din etapa a 33-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Lazio, cu fundaşul romîn Ştefan Radu integralist, a deschis scorul după doar 77 de secunde, prin Joaquin Correa. Argentinianul a realizat dubla imediat după pauză (51), iar Ciro Immobile (87) a închis tabela.

Lazio a sărbătorit cu o victorie revenirea antrenorului Simone Inzaghi pe banca tehnică după ce s-a vindecat de coronavirus. Pentru ''biancocelesti'' a fost a zecea victorie consecutivă acasă.

AC Milan, care a fost multă vreme liderul clasamentului în Serie A, riscă acum să rateze calificarea în Liga Campionilor. ''Rossoneri'' sînt la al doilea eşec consecutiv în campionat şi ocupă locul al cincilea.

În alt meci, Napoli a învins-o pe Torino cu 2-0, în deplasare, prin golurile înscrise de Tiemoue Bakayoko (11) şi Victor Osimhen (13).

Rezultate:

Sîmbătă
Genoa - Spezia 2-0
Au marcat: Scamacca (62), Şomurodov (86).

Parma - Crotone 3-4
Au marcat: Hernani (29), Gervinho (49), Mihăilă (54), respectiv Magallan (14), Simy (42, 69 - penalty), Ounas (45+1).
Valentin Mihăilă şi Dennis Man au fost titulari la Parma, ultimul fiind în locuit în minutul 20, din cauza unei accidentări.

Sassuolo - Sampdoria Genoa 1-0
A marcat: Berardi (69).
Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo.

Duminică
Benevento - Udinese 2-4
Au marcat: Viola (34 - penalty), Lapadula (83), respectiv Molina Lucero (4), Tolgay Arslan (31), Stryger Larsen (49), Braaf (73).

Fiorentina - Juventus Torino 1-1
Au marcat: Vlahovic (29 - penalty), respectiv Morata (46).

Inter Milano - Hellas Verona 1-0
A marcat: Darmian (76).
Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Cagliari - AS Roma 3-2
Au marcat: Lykogiannis (4), Marin (57), Joao Pedro (64), respectiv Carles Perez (27), Fazio (69).
Răzvan Marin a fost titular la Cagliari, a primit un cartonaş galben (53), fiind înlocuit în minutul 83.

Atalanta Bergamo - Bologna 5-0
Au marcat: Malinovski (22), Muriel (44 - penalty), Freuler (57), Duvan Zapata (59), Aleksei Mirancuk (73).