Eurovision stiri: 510

Echipa Moldovei la forbal de plajă, învinsă de selecționata Italiei

7 iul. 2023,, 07:45   Sport
2454 0

În al doilea meci din Grupa A a turneului de calificare pentru Cupa Mondială de Fotbal pe Plajă 2024, echipa națională a Moldovei s-a confruntat cu echipa Italiei. Potrivit FMF, meciul a avut loc pe Arena European Games Park din orașul Baku, Azerbaidjan.

Italia a obținut victoria, învingînd Moldova cu scorul de 3-1. În prima repriză, Serghei Schițenco a marcat în minutul 2 deschizînd scorul pentru Moldova, în timp ce Tommaso Fazzini a reușit să egaleze pentru Italia în minutul 11, notează Noi.md cur eferire la unimedia.

În repriza a doua, Luca Bertacca a adus Italia în avantaj, marcînd în minutul 22. Echipa italiană și-a consolidat poziția în ultima repriză, cînd Gianmarco Genovali a înscris în minutul 36, stabilind scorul final la 3-1 în favoarea Italiei.

Echipa națională de fotbal pe plajă a Moldovei face parte din Grupa A a turneului de calificare, alături de Azerbaidjan, Italia și Estonia.