Preşedintele stiri: 4018

CM 2018: Croația a învins-o norocos pe Islanda, 2-1

27 iun. 2018,, 09:50   Sport
2005 0

Islandezii au ratat calificarea contra trupei "B" a Croației, dar ultimul loc din grupa D a sperat pînă în minutul 90. Croații s-au impus însă cu 2-1.

Cu 9 jucători schimbați față de victoria entuziasmantă cu Argentina, Croația și-a invitat, chiar dacă fără pîine și sare, adversara în propria jumătate. Islanda, care, în cazul unei victorii la aceeași diferență cu Messi&co, mergea mai departe, a compostat biletul și s-a pus în fața porții lui Lovre Kalinici.

Iar cînd Finnbogason a nimerit poarta, goalkeeperul lui Gent a fost acolo. Plus la șutul minunat al căpeteniei vikinge Gunnarsson, care ar fi pus jar în celălalt meci.
Islanda s-a stins, însă, imediat după pauză, la fel ca-n înfrîngerea cu Nigeria. Și a uitat, pentru cîteva zeci de minute, de balaurul trezit, dincolo, de golul lui Messi.