Transnistria stiri: 1382

Arsenal o învinge pe Liverpool. Ce se întîmplă în Premier League

5 feb. 15:45   Sport
1602 0

Arsenal a aglomerat lupta la titlu în vîrful clasamentului din Premier League, învingînd duminică liderul Liverpool cu 3-1 (1-1) și reducînd diferența la două puncte. Arsenal a trecut astfel pentru moment pe poziția secundă.

Arsenal a trecut peste Manchester City, care are două jocuri mai puțin disputate.

Bukayo Saka a pus-o pe Arsenal în avantaj, cu o finalizare precisă în minutul 14, dar un autogol al lui Gabriel înainte de pauză a reechilibrat partida.

Gabriel Martinelli a restabilit avantajul gazdelor în minutul 67. Ibrahima Konate a fost apoi eliminat în minutul 88, pentru al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Kai Havertz, notează Noi.md cu referire la jurnalul.ro.

Rezerva Leandro Trossard a calmat emoțiile fanilor de pe Emirates, asigurînd victoria în minutele suplimentare de joc, cu un gol marcat cu un șut printre picioarele lui Alisson.

Victoria lui Arsenal a ridicat-o pe locul al doilea, cu 49 de puncte, față de cele 51 ale lui Liverpool, ambele echipe avînd 23 de meciuri disputate.

Campioana Manchester City, care joacă luni, are 46 din 21 de partide.