Un boxer moldovean a cîștigat un turneu internațional

29 feb. 2016,, 13:15   Sport
4210 0

Золотая медаль у молдавского боксера

La tradiționalul Turneu Internațional de Box „Stranja”, desfășurat în ajunul competițiilor preliminare pentru Jocurile Olimpice, au participat circa 270 de boxeri din 40 de țări din Europa, Asia, America și Africa. La cinci categorii de greutate au concurat și reprezentantele sexului frumos.

Învingător al turneului la categoria de greutate de pînă la 60 kg a devenit Dorin Bucșa din Hîncești, campionul ultimului Campionat al Moldovei. Pugilistul moldovean a primit medalia de aur și o cupă specială, fiind desemnat printre cei mai buni trei sportivi ai competiției. În drum spre medalia de aur Dorin Bucșa i-a învins pe Violant Soleimani (Kosovo), Angelo Torres Bernard (Norvegia), Ali Shili (Tunisia) și Dmitri Poleanski (Rusia).

Iulia Koroli din Tiraspol a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate de pînă la 54 kg, cedînd în semifinale Tatianei Zraznevskaia din Rusia. În drum spre medalia de bronz, sportiva noastră și-a învins adversarele din Grecia și Vietnam.