Eurovision stiri: 520
Cazul Filat stiri: 355
Transnistria stiri: 1390
Preşedintele stiri: 4016

Sportivii din Moldova au cîștigat mai multe medalii de aur la Campionatul European de Taekwon-Do

2 mai. 16:59   Sport
1750 0

Lotul Federației Naționale de Taekwon-Do Contemporan, a participat la Campionatul European, care s-a desfășurat în Slovenia, orașul Koper.

Chiar în prima zi de participare sportivii au reușit să cucerească 3 medalii de aur și una de argint. În penultima zi a fost cucerită încă o medalie de argint iar ultima zi de competiție, sportivii, au reușit să cucerească o medalie de bronz la proba Spargeri Forță și chiar la sfîrșitul competiției, sportivii moldoveni au devenit Campioni Europeni la proba Spargeri Forță Echipă.

Ion Ilescu Locul 1– Proba Tull

Marika Ilescu, Locul 1

Proba Tull, Locul 2 Proba Sparing

Igor Filimon, Locul 1 Proba Tull, Filip Petrachii, Locul 2 Proba Tull

Vasile Panainte, Locul 3 Proba Spargeri Forță

Vasile Panainte, Igor Filimon Ion Ilescu, Filip Petrachii, Adal Tentiuc, Nichita Griziuc
Locul 1 Spargeri Forță Echipă

Campionatul a întrunit peste 1200 de participanți din 33 de țări, iar R. Moldova s-a clasat pe locul 11.