Ciclistul moldovean Alexandru Pliușchin a devenit campion în Dubai

3 dec. 2014,, 16:15   Sport
4172 0
Foto : forum.md
Moldoveanul Alexandru Pliușchin, care evoluează pentru echipa profesionistă Skydive Dubai Pro Cicling Team, s-a impus în cursa Sharjah Tour. El a devenit cîștigător în două dintre cele patru etape, iar într-o altă cursă a fost al doilea. Pliușchin s-a impus cu rezultatul de 13 ore 40 de secunde.

Pe poziția a doua s-a situat Bahihamad Yousef Mohamed Mirza, care a ajuns la o diferență de 1 minut 34 de secunde.

Pe locul trei a urcat Soufiane Haddi, coechipier cu Pliușchin de la echipa Skydive Dubai Pro Cicling Team, care a ajuns cu 3 minute 55 de secunde în urma moldoveanului.

Alexandru Pliușchin a obținut puncte importante în clasamentul European individual și pe echipe.

În ratingul mondial, la proba individuală Alexandru a urcat în top 100 cei mai buni cicliști din Europa, iar selecționata Moldovei a urcat de pe locul 31 pe 29, ceea ce ne aduce încă o cotă de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Astfel, Moldova va avea 3 cicliști la competițiile olimpice.