Preşedintele stiri: 4037

Norvegianul Bjoerndalen a devenit cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă

20 feb. 2014,, 13:42   Sport
4868 0
Biatlonistul Ole Einar Bjoerndalen a devenit miercuri, la 40 de ani, după proba de ştafetă mixtă, cîştigată de reprezentativa Norvegiei, cel mai medaliat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice de iarnă, cu 13 trofee.

Bjoerndalen l-a depăşit astfel pe compatriotul său, fondistul Bjorn Daehlie în fruntea clasamentului, cei doi avînd cîte 12 medalii cîştigate la Jocurile Olimpice.

Ole Einar Bjoerndalen a obţinut în cursa de miercuri cea de-a opta medalie de aur, care li se adaugă celor patru de argint şi una de bronz.

El a făcut echipă cu Tora Berger, Tiril Eckhoff şi Emil Hegle Svendsen. Ştafeta norvegiană a fost cronometrată cu timpul de 1 oră 9 minute 17 secunde.

Medalia de argint a fost obţinută de echipa Cehiei (Veronika Vitkova, Gabriela Soukalova, Jaroslav Soukup şi Ondrej Moravec), care a avut o întîrziere de 32,6 secunde.

Medalia de bronz a fost cîştigată de echipa Italiei (Dorothea Wierer, Karin Oberhofer, Dominik Windisch şi Lukas Hofer), care a ajuns cu 58,2 secunde mai tîrziu.