Moldova a remizat cu Polonia, scor 1:1

8 iun. 2013,, 00:00   Sport
5592 0
Foto : noi.md
Naţionala Moldovei a încurcat planurile polonezilor în drumul spre campionatul Mondial din 2014. "Tricolorii" au remizat pe teren propriu cu naţionala Poloniei, scor 1-1. Ambele goluri au fost înscrise în prima repriză, transmite publika.md.

Echipa antrenată de Waldemar Fornalik a deschis scorul în minutul 6 prin căpitanul Jakub Blaszczykowski. "Tricolorii" au egalat în minutul 36 prin Eugen Sidorenco. Acesta a fost primul gol înscris de Moldova pe teren propriu în această campanie preliminară.

În repriza secundă, polonezii au încercat să obţină cele trei puncte. Cea mai mare ocazie a avut Jaukub Blaszczykowski, care a şutat puternic de la marginea careului, dar balonul a trecut puţin pe lîngă poartă apărată de Stanislav Namaşco. Supăraţi pe evoluţia favoriţilor suporterii polonezi au aruncat cu torţe în teren, iar partida a fost întreruptă pe cîteva clipe. Cele două formaţii nu au mai marcat pînă la final, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

În urma acestui rezultat, Moldova a acumulat cinci puncte în grupa H, dar a rămas pe locul cinci.