Cupa Davis

Echipa Națională de tenis a Moldovei a învins Kosovo în cadrul Cupei Davis
25 iun. 2021,, 13:30
Echipa Națională de tenis a Moldovei a învins Kosovo în cadrul Cupei DavisEchipa națională a Moldovei a învins echipa din Kosovo cu 3-0 în al doilea meci din a patra grupă a Cupei Davis. În prima partidă, Ilie Snițari l-a învins pe Meldin Mustafi cu 6-0, 6-1. A urmat prestația lui Alexander Cozbinov care l-a învins cu același scor pe Fresc Silhasi. În partida de dublu, Cozbinov
Echipa naționalăde tenis a obținut prima victorie la Cupa Davis 2021
22 iun. 2021,, 18:59
Echipa naționalăde tenis a obținut prima victorie la Cupa Davis 2021Echipa națională de tenis a Republicii Moldova a început cu dreptul evoluția în Grupa a IV-a a Zonei Europene a Cupei Davis 2021. "Tricolorii", conduși de căpitanul Iurie Gorban, au învins reprezentativa similară a Andorrei cu 3-0 la competiția ce se desfășoară la Skopje, în Macedonia de Nord. În prima
Echipa națională de tenis de cîmp la turneul din Muntenegru
3 apr. 2018,, 10:32
Echipa națională de tenis de cîmp, la turneul din MuntenegruEchipa națională de tenis de cîmp a plecat ieri la turneul zonal din cadrul Cupei Davis, grupa a treia a zonei euro-africane, care se va desfășura în orașul Ulcini (Muntenegru), relatează MOLDPRES. Din componența ei fac parte Alexandr Vitcov, Maxim Bulat, Vasile Donțu și Egor Matvievici. Căpitanul selecționa
Albot nu va consolida selecţionata Moldovei la Cupa Davis
5 apr. 2017,, 10:40
Albot nu va consolida selecţionata Moldovei la „Cupa Davis“Selecţionata de tenis a Moldovei a aflat cine vor fi adversarii ei la “Cupa Davis” (Davis Cup). În componenţa echipei noastre au fost incluşi patru sportivi, care pînă la 8 aprilie vor susţine o serie de meciuri pentru calificarea în următoarea etapă a turneului de tenis pe echipe. Din componenţa selecţion
Cupa Davis Argentina eliminată de Italia după o întâlnire de 4 zile
7 feb. 2017,, 14:15
Cupa Davis - Argentina, eliminată de Italia după o întâlnire de 4 zileLuni seară s-a încheiat şi ultimul meci din optimile Grupei Mondiale în Cupa Davis, iar campioana de anul trecut, Argentina, a pierdut cu 3-2 un thriller cu Italia care a durat 4 zile. De asemenea, finalista din 2016, Croaţia, a părăsit competiţia, în timp ce Serbia şi Marea Britanie, două dintre favoritele
Moldova a fost învinsă de Ungaria la Cupa Davis
9 mar. 2015,, 10:00
Moldova a fost învinsă de Ungaria la Cupa Davis Naţionala Moldovei de tenis a fost eliminată de Ungaria, cu scorul general de 1-4. Partidele s-au disputat la Gyor. Unicul punct pentru echipa noastră a fost adus de Radu Albot. Un meci a pierdut şi liderul lotului nostru, fiind învins de Marton Fucsovics, locul 165 ATP, scor 2-6, 1-6, 2-6. În ultim
Maxim Bulat îi va lua locul lui Maxim Dubarenco
26 feb. 2015,, 13:45
Maxim Bulat îi va lua locul lui Maxim Dubarenco Staful tehnic al selecţionatei Moldovei la tenis de Cupa Davis a decis cine îl va înlocui pe Maxim Dubarenco înaintea duelului cu Ungaria. Maxim Bulat în vîrstă de 17 ani este cel care va fi incadrat în echipă. Acesta a făcut parte din toate selecţionatele de juniori ale Moldovei. Bulat este la moment în
Cupa Davis întrun alt format
3 feb. 2015,, 17:02
Cupa Davis într-un alt format Oficialii Federației Internaționale de Tenis (ITF) vorbesc tot mai des despre schimbările necesare ce trebuie făcute în regulamentul desfăşurării Cupei Davis. Francesco Ricci Bitti, preşedintele ITF, susţine că acest concurs este o comoară ce nu trebuie eliminată, dar în acelaşi timp trebuie adaptat
Ungaria Moldova duelul din Cupa Davis
30 oct. 2014,, 12:30
Ungaria - Moldova, duelul din Cupa Davis Duelul moldo-maghiar în Cupa Davis la tenis va reveni în atenția amatorilor tenisului. Selecționata Moldovei va debuta în sezonul următor în grupa a doua Euro/Africană a Cupei Davis în deplasare cu selecționata Ungariei, în luna martie 2015. Tricolorii, care au ratat promovarea două sezoane consecutiv