Judocanul Ion Nacu s-a clasat pe locul 7 la mondialele de tineret

tipuri de vizualizare:
20 oct. 14:31 -
20 oct. 14:31

Sheriff a remizat în partida cu Lokomotiv

Sheriff Tiraspol a obţinut al treilea egal consecutiv în grupele Ligii Europa. Elevii lui Roberto Bordin au remizat, scor 1-1, în partida de pe teren propriu cu Lokomotiv Moscova, transmite IPN. Oa

20 oct. 00:00 -
20 oct. 00:00

Messi a înscris golul 100

Prima reuşită a argentinianului a fost tot împotriva unei echipe din Grecia Lionel Messi a marcat, în meciul cu Olympiakos de pe Camp Nou, al 100-lea său gol în cupele europene. Pe o ploaie torenţia

19 oct. 00:00 -
19 oct. 00:00

Suma uriașă plătită de o tînără pentru întîlnire cu Ronaldo

Cristiano Ronaldo este una dintre cei mai cunoscute personalități și, prin urmare, fotbalistul Realului este capabil să-și mobilizeze fanii care îl adoră. Ultima licitație organizată de o fund

17 oct. 17:30 -
17 oct. 17:30

Un veteran al sportului continuă să cîștige medalii pentru Moldova (VIDEO/FOTO)

Numele lui Mihail Malear este cunoscut mai multor generații de judocani și luptători sambo moldoveni. Cîștigător multiplu al medaliilor de aur la Campionatele Mondiale și cele Europene la judo și sa

17 oct. 13:20 -
17 oct. 13:20

Alex Vasilianov, la un pas de jocurile olimpice de tineret

Alex Vasilianov a ajuns lider în clasamentul de calificare către Jocurile Olimpice de tineret de anul viitor la proba pentatlon modern. Asta după ce a ocupat locurile 3 la turneele din Kazahstan și Kî

16 oct. 16:31 -
16 oct. 16:31

Boris Sava a devenit campion printre veterani

În perioada 9-15 octombrie în Bulgaria a avut loc Campionatul Mondial la lupte libere printre veterani. În categoria 62 kg, Divizia D, pe primul s-a clasat Boris Sava. El a obținut 4 victorii în orașu

16 oct. 14:30 -
16 oct. 14:30

„Zarea” (Bălți) a revenit în top 4 lideri ai Campionatului Moldovei

Rezultatul principal al etapei a 13-a fost revenirea echipei „Zarea” (Bălți) în top 4 cele mai puternice echipe ale Diviziei Naționale de Fotbal. Acest lucru a devenit posibil după ce bălțenii au

16 oct. 11:20 -
16 oct. 11:20

"Viespile" au cîştigat cu 3-1 meciul cu Petrocub

Sheriff-ul bate tot în Divizia Naţională! Tiraspolenii s-au impus pe teren propriu cu 3-1 în faţa formaţiei Petrocub-Hînceşti şi au înregistrat a zecea victorie consecutivă. Stefan Mugosa, Cristiano D

15 oct. 12:30 -
15 oct. 12:30

Pregătirile lui “Voievod” de Campionatul Mondial sînt în plină desfăşurare (VIDEO)

Patru sportivi vor reprezenta Moldova şi Federaţia de Luptă Naţională “Voievod” la Campionatul Mondial la Arte Marțiale Mixte. Competițiile vor avea loc în perioada 25-30 octombrie în orașul C

13 oct. 16:11 -
13 oct. 16:11

12 țări vor concura la turneul de judo „Cupa Oleg Creţul”

Sîmbătă, 14 octombrie, va avea loc a doua ediţie a turneului internaţional de judo „Cupa Oleg Creţul”. La Sala Polivalentă vor concura circa 300 de sportivi din 12 ţări, transmite IPN. Invitaţii de

13 oct. 08:51 -
13 oct. 08:51

Un moldovean a devenit Campion Mondial de dans Sporiv

Împreună cu Sarah Ertmer, au devenit primii în lume la Campionatul Mondial de Dans Sportiv Duminica trecută, în oraşul francez Marsilia, s-a desfăşurat finala Campionatului Mondial de Dans Sportiv (WD

12 oct. 23:00 -
12 oct. 23:00

Un englez îşi preia cariera în fotbal la 49 de ani

Fostul jucător al selecţionatei Angliei şi clubului „Arsenal”, Paul Merson, în vîrstă de 49 de ani, a decis să-şi reia cariera în fotbal. Faptul l-a comunicat BBC News. Atacantul a semnat un

12 oct. 18:01 -
12 oct. 18:01

Campionat de judo cu participarea a cinci campioni olimpici, la Manej

În perioada 14-15 octombrie, la Manejul de Atletică Uşoară din Chişinău va avea loc al doilea Campionat Internaţional de Judo, categoria cadeţi, "Oleg Kretsul Cup", la care vor fi prezenţi în calitate

12 oct. 16:20 -
12 oct. 16:20

Luptătorii moldoveni au cucerit 12 medalii la mondialele de karate shotokan

Performanță remarcabilă pentru luptătorii moldoveni la Campionatul mondial de karate shotokan, care a avut loc în Ungaria. Liderul lotului, Vitalie Spînu s-a remarcat din nou, cucerind două medalii de

12 oct. 11:41 -
12 oct. 11:41

Maxim Răileanu a ocupat locul 5 la maratonul internațional de la Zagreb

Atletul Maxim Răileanu s-a clasat pe locul 5 la Maratonul Internațional de la Zagreb. El a fost întrecut doar de 3 alergători din Kenya și unul din Turcia. Răileanu a parcurs cei 42 km în 2 ore 2

11 oct. 18:32 -
11 oct. 18:32

UEFA a anunţat componenţa diviziilor a Ligii Naţiunilor

UEFA a confirmat componenta celor patru divizii valorice pentru Liga Natiunilor, pe baza coeficientului national de la incheierea grupelor europene de calificare la Cupa Mondiala din 2018. Componența

11 oct. 15:50 -
11 oct. 15:50

19 medalii dintre care 11 de aur pentru Moldova la natație

Nouă sportivi moldoveni au participat cu succes la turneul internațional de natație din orașul bulgar Burgas, cucerind 19 medalii, dintre care 11 de aur. Patru medalii de aur au fost cucerite de Nich

11 oct. 14:10 -
11 oct. 14:10

Naţionala de tineret a Moldovei a pierdut partida cu Belarus

Naţionala de tineret a Republicii Moldova a pierdut cu 1-3 partida cu selecţionata similară a Belarusului în preliminariile Campionatului European din 2019. Elevii lui Dănuţ Oprea au deschis scorul

10 oct. 23:00 -
10 oct. 23:00

Islanda surprinde din nou întreaga lume a fotbalului

Echipa Islandei a învins echipa din Kosovo cu scorul de 2: 0, în cadrul turneului de calificare pentru Cupa Mondială la Fotbal. Echipa scandinavă a ocupat primul loc în grup, obținînd calificarea di

10 oct. 16:51 -
10 oct. 16:51

Curtea de Arbitraj Sportiv și-a dat verdictul

Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, Elveția a examinat litigiul dintre Federația Națională de Taekwondo (WTF) și Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS) din Moldova. Astfel aceasta a respi

10 oct. 15:50 -
10 oct. 15:50

Radu Albot a ratat calificarea pe tabloul principal la “Shanghai Masters”

Tenismenul moldovean Radu Albot nu a reușit calificarea pe tabloul principal al turneului chinez “Shanghai Masters”. El a fost învins în turul doi preliminar de Jeremy Chardy, locul 83 mondial. France

10 oct. 14:50 -
10 oct. 14:50

Echipa națională de fotbal a Moldovei și-a încheiat participarea la turneul de calificare

După ce a pierdut acum o zi pe Stadionul „Zimbru“, cu scorul de la 0: 1 în fața echipei Austriei, selecționata de fotbal a Moldovei a finalizat faza grupelor a turneului de calificare la Cupa Mondială

9 oct. 22:30 -
9 oct. 22:30

Pentru Messi sînt gata să plătească 400 de milioane de euro

Această sumă este gata s-o plătească pentru atacantul argentinian clubul englez „Manchester City”. Reprezentanţii echipei „Manchester City” se află în contact cu anturajul fotbalistului în vîr

9 oct. 16:01 -
9 oct. 16:01

Tînăra care s-a calificat la jocurile olimpice de tineret

Arcașa moldoveană Milena Gațco a reușit calificarea la Jocurile Olimpice de Tineret din Buenos Aires, programate pentru 6-18 octombrie anul viitor. Ea are 17 ani și este antrenată de Irina Cecanova.