Preşedintele stiri: 4036

Daniel Procopciuc, cu o dublă de aur la Campionatul Mondial de Armwrestling

5 sep. 2023,, 08:17   Sport
2733 0

Daniel Propcopciuc a cucerit o dublă de aur la Campionatul Mondial de Armwrestling, care a avut loc în Kazahstan în perioada 24 august - 3 septembrie.

Daniel Procopciuc a concurat în categoria de 75 de kilograme și în finala probei la brațul stîng s-a duelat cu letonul Kristaps Blumanis. Sportivul nostru nu a avut nicio problemă în fața adversarului, căruia i-a cedat inițiativa, după care l-a învins în stil de mare campion.

A urmat proba finală la brațul drept unde Procopciuc l-a executat categoric pe georgianul Nodari Tsikhelashvili. Dubla de aur al lui Daniel Procopciuc a reprezentat pentru sportiv al 6-lea titlu mondial în palmares, avînd și 6 titluri de campion european, notează Noi.md cu referire la tv8.

Tot la Campionatul Mondial din Kazahstan, în concursul feminin, Marina Iordachi a cucerit două medalii de argint în categoria de 80 de kilograme. În ambele probe atît la brațul stîng, cît și cel drept, sportiva noastră a învins-o pe suedeza Anna Gronlund.

La Campionatul Mondial de Armwrestling din Kazahstan, au participat 1200 de sportivi din 46 de țări.