Preşedintele stiri: 4036

Zimbru obține a doua victorie la rînd în Divizia Națională de fotbal

28 apr. 2021,, 08:15   Sport
2786 0

Zimbru Chișinău a obținut a doua victorie la rînd în Divizia Națională de fotbal. "Galben-verzii" au învins clar pe FC Florești, scor 3-0, într-un meci restanță din cadrul etapei a 26-a a competiției.

Saleh Yahaya a deschis repede scorul în minutul 10. Alexei Ciopa a dublat avantajul gazdelor în minutul 53, după executarea unui corner.

Pe final, Cristian Dani, a înscris și el după o lovitură de colț.

"Și eu sînt mulțumit și fotbaliștii mei, în primul rînd, de jocul din apărare din repriza secundă. Practic, nu le-am permis adversarilor să-și creeze ocazii, deși ei au avut o posesie mai bună.", a spus antrenorul Zimbru Chișinău, Vlad Goian.

Zimbru este pe locul 9 în clasament, însă la doar două puncte de Speranța Nisporeni. Gruparea din strada Butucului luptă pentru a urca pe locul 8, care asigură prezența în eșalonul superior în sezonul următor.