Serghei Morari a cîștigat turneul KOK WGP 2015 de la Riga

25 mai. 2015,, 11:30   Sport
3764 0
Сергей Морарь выиграл бойцовский турнир КОК WGP 2015 в Риге
Serghei Morari a devenit cîștigătorul turneului internațional de lupte KOK WORLD GP 2015, care s-a desfășurat în Letonia, la „Arena Riga”, informează NOI.md.

Serghei Morari a cîștigat etapa de la Riga la competiția de K1 în categoria de greutate semigrea (pînă la 77 kg). În semifinală sportivul moldovean l-a învins pe polonezul Piotr Woznicki, iar în confruntarea decisivă a repurtat o victorie convingătoare în fața estonianului Rain Karkinen. Astfel, sportivul din Moldova nu doar a devenit învingătorul turneului de la Riga și posesorul unei cupe enorme, dar a obținut și dreptul de a participa la turneul final care va avea loc în a doua jumătate a anului și la care va fi desemnat campionul mondial după versiunea KOK.

La turneul KOK WORLD GP 2015 Riga au participat 26 de sportivi din Letonia, Lituania, Estonia, Rusia, Belarus, Polonia, Moldova, Germania, Italia și Olanda.