Transnistria stiri: 1406

Dezamăgire pentru Zimbru și Sheriff

29 aug. 2014,, 14:45   Sport
4077 1
O seară care ar fi putut scrie istorie pentru fotbalul moldovenesc a adus multă dezamăgire fanilor. Zimbru şi Sheriff au fost eliminate din cupele europene. Ambele au fost învinse de o manieră categorică în returul play-offului Ligii Europa. Zimbru a pierdut cu 0-4 după ce o repriză a evoluat în zece oameni.

Facundo Abel Pereyra a deschis scorul în minutul 11, dar eliminarea lui Jean-Marie Amani din minutul 42 a complicat lucrurile pentru trupa antrenată de Oleg Kubarev. Pînă la pauză, Stefanos Athanasiadis a înscris pentru 2-0. Pe finalul meciului, PAOK a mai punctat de 2 ori prin Robert Mak (79) şi Maarten Martens (84).

Sheriff a pierdut cu 0-3 returul de acasă cu Rijeka, la o săptămînă după ce cedase cu 0-1 pe terenul croaţilor. Tiraspolenii au fost conduși din minutul 29, după ce Ligger a marcat un autogol. Andrej Kramaric a dublat avantajul în minutul 44, iar Moises a stabilit scorul final de 0-3 în minutul 61.