Premiul Mare

De cine a fost cîștigat marele premiu al Arabiei Saudite la Formula 1
10 mar. 14:40
De cine a fost cîștigat marele premiu al Arabiei Saudite la Formula 1 Olandezul Max Verstappen a cîştigat, sîmbătă, Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen s-a impus şi în prima etapă, în Bahrain. Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez, iar pe locul al treilea - Charles Leclerc.
Doi judocanii moldoveni au cîștigat medaliile de aur la Grand Prixul de la Tokyo
5 dec. 2023,, 12:00
Doi judocanii moldoveni au cîștigat medaliile de aur la Grand Prix-ul de la TokyoJudocanii Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat medaliile de aur la Grand Prix-ul de la Tokyo, o competiție internațională pentru sportivii cu deficiențe de vedere. Oleg Crețul s-a impus la categoria J1 sub 90 kg, iar Ion Basoc la categoria J1 peste 90kg.
Ce succese a obținut echipa paralimpică de judo din Moldova la turneul Grand Prix de la Baku
29 sep. 2023,, 13:45
Ce succese a obținut echipa paralimpică de judo din Moldova la turneul Grand Prix de la Baku La turneul Grand Prix de la Baku, echipa națională de parajudo a Moldovei a obținut două medalii de bronz. Despre acest lucru a vorbit sportivul moldovean Oleg Crețul, care a recunoscut că este mulțumit de rezultatul obținut, ținînd cont de o serie de factori. "Sincer vorbind, nu a fost ziua mea. Din ca
Premiul mare pentru USM la Concursul Marca comercială a anului 2021
17 iun. 2022,, 22:30
Premiul mare pentru USM la Concursul „Marca comercială a anului 2021”Universitatea de Stat din Moldova (USM) este o instituție cu istorie și tradiții, iar multiplele noastre realizări educaționale, de cercetare și de inovare, aliniate la cele mai înalte standarde, au favorizat permanent dezvoltarea socială, economică și culturală a Republicii Moldova. Efortul și energia echipe
Fanfara din Zaim a cucerit PREMIUL MARE la concursul Fanfara Argintie
14 iun. 2022,, 20:30
Fanfara din Zaim a cucerit PREMIUL MARE la concursul „Fanfara Argintie” La Festivalul-concurs național „Fanfara Argintie”, ediția XVI, anul 2022, desfăşurat la Soroca, cîștigătorul premiului mare a devenit Fanfara mixtă „Valentin Luchianov” de la Casa raională de cultură Căuşeni şi Casa de cultură Zaim. „Pentru prima dată după nenumăratele sacrificii depuse de membrii fanf
Marele Premiu al Qatarului se alatura calendarului Formulei 1
1 oct. 2021,, 20:30
Marele Premiu al Qatarului se alatura calendarului Formulei 1Reprezentanții Formulei 1 au anunțat că, în premieră, Marele Circ va ajunge în 2021 și în Qatar. Țara din Orientul Mijlociu a semnat de asemenea un contract pe 10 ani și va găzdui o etapă de Formula 1 începînd cu 2023. Circuitul Losail din Qatar este cel mai adesea asociat cu motomondialul de viteză MotoGP
Un arhitect moldovean a cîștigat Marele Premiu la un concurs internațional
25 mar. 2021,, 09:45
Un arhitect moldovean a cîștigat Marele Premiu la un concurs internaționalArhitectul moldovean Dmitri Petrov (LINE architects) a primit Marele Premiu la concursul de designeri, arhitecți și decoratori ADD AWARDS pentru Proiectul "Casă în patru niveluri". După cum scrie locals.md, în acest sezon organizatorii au mutat ceremonia din decembrie anul trecut la jumătatea lunii martie.
Au fost acordate premiile Uniunii Teatrale din Moldova
28 dec. 2020,, 18:15
Au fost acordate premiile Uniunii Teatrale din Moldova Au fost acordate premiile UNITEM 2020. Din cauza pandemiei, în acest an Gala Premiilor UNITEM - 2020, ediția a XIX- a, a avut loc online. „Premiul special al juriului” a fost acordat post-mortem lui Iurie Harmelin, pentru regia la spectacolul „Оскар и Розовая дама” de Eric-Emmanuel Schmitt, Teatrul Dramatic p
Patinaj artistic Ediţia 2020 a Grand Prixului Skate Canada anulată din cauza pandemiei Covid19
16 oct. 2020,, 05:00
Patinaj artistic: Ediţia 2020 a Grand Prix-ului Skate Canada, anulată din cauza pandemiei Covid-19Ediţia 2020 a Grand Prix-ului de patinaj artistic Skate Canada, prevăzut în zilele de 30 şi 31 octombrie, a fost anulat din cauza noului coronavirus, au anunţat organizatorii competiţiei, citaţi de AFP, citează Agerpres. Federaţia canadiană de patinaj artistic a consultat responsabilii politici la nivel mu
Piloții de la Formula 1 vor participa la o acțiune împotriva rasismului
28 iul. 2020,, 13:00
Piloții de la "Formula 1" vor participa la o acțiune împotriva rasismului”Formula 1" a obligat toți piloții să participe la acțiunea anti-rasistă înainte de începerea cursei Grand Prix din Marea Britanie, transmite "Газета.ru" cu referire la BBC. Potrivit sursei citate, conducerea "curselor regale" și a Federației Internaționale de motosport (FIA) au anunțat echipele că pentru
Premiul mare pentru Moldova la Campionatul European de Dans Sportiv
23 apr. 2019,, 17:40
Premiul mare pentru Moldova la Campionatul European de Dans SportivPe 20-21 aprilie, la Chișinău, s-a desfășurat Campionatul European de Dans Sportiv. Premiul mare i-a revenit unei perechi de dansatori care a reprezentat Republica Moldova la prestigiosul concurs. La Campionatul European de Dans Sportiv au participat 68 de perechi din peste 35 de țări ale lumii. Republica Mol
Divinul Imperiul Călărași 50 de ani premiat cu GRAND PRIX
13 mar. 2019,, 09:20
Divinul Imperiul Călărași, 50 de ani premiat cu GRAND PRIXÎn perioada 27-28 februarie, la Chișinău, a avut loc concursul internațional "Eurasia Wine & Spirits Competition" 2019 (desfășurat sub patronatul OIV), în cadrul căruia, divinul IMPERIUL CĂLĂRAȘI, 50 de ani din Colecția de Aur de Elită de la Călărași Divin a fost premiat cu cea mai înaltă distincție posibilă
Un tînăr din Chișinău premiat la Euroinvent 2018
27 mai. 2018,, 15:04
Un tînăr din Chișinău, premiat la Euroinvent 2018Un elev de la Liceul Academiei de Științe, Igor Serdeșniuc, a fost premiat la expoziția internațională Euroinvent 2018, la Iași.
O mică pianistă din Moldova a cîștigat locul I la un prestigios concurs din Italia FOTO
21 mai. 2018,, 07:52
O mică pianistă din Moldova a cîștigat locul I la un prestigios concurs din Italia (FOTO)Catherine Caraman, pianistă la vîrsta de 8 ani, a cîștigat locul I și premiul mare la concursul internațional de pian „Citta di San Dona di Piave” din Italia. Catherine se află în Veneția împreună cu profesoara sa, Larisa Jar. Mica contesă a anunțat pe pagina sa de facebook despre rezultatele ei strălucite.
Vinurile din Moldova premiate cu 12 medalii la un concurs internațional DOC
3 mai. 2018,, 15:56
Vinurile din Moldova, premiate cu 12 medalii la un concurs internațional (DOC)Vinurile din Republica Moldova au fost premiate cu 6 medalii de aur şi 6 medalii de argint la cea de-a 15-a ediţie a concursului internațional al vinurilor rosé din lume, notează Noi.md. Mondial du Rosé 2018 este considerat cel mai important concurs de profil din lume. Acesta se desfășoară anual la Cannes, în
Ansamblul unui liceu din Chișinău a luat premiul mare la un concurs din Italia FOTO
21 mar. 2018,, 10:29
Ansamblul unui liceu din Chișinău a luat premiul mare la un concurs din Italia (FOTO)Ansamblul vocal coreografic „Kapeliki” de la Liceul „Nicolae Milescu Spătaru” din Chișinău, a cîștigat Marele premiu cu piesa „Mărțișor” și cinci locuri I, la concursul vocal internațional „Viva Italia-2018”. Aceștia au participat alături de reprezentanții altor 15 state. Împreună cu conducătorii și părinții,
Stepan Dimitrov a obținut o victorie dramatică la Grand Prix final G8
6 dec. 2017,, 15:21
Stepan Dimitrov a obținut o victorie dramatică la Grand Prix final G8La Grand Prix Final G8 de la Abidjan (Coasta de Fildeș) au concurat cei mai buni 16 luptători de taekwondo din lume în fiecare categorie de greutate. La 58 kg, Stepan Dimitrov a obținut o victorie dramatică, elimindîndu-l pe cîștigătorul ediției trecute, mexicanul Carlos Navarro. Fiind condus cu 10-12, Stepa
Sportivul naturalizat a cucerit bronzul pentru Moldova la Grand Prixul de la Londra
24 oct. 2017,, 11:11
Sportivul naturalizat a cucerit bronzul pentru Moldova la Grand Prix-ul de la LondraSportivul naturalizat Aaron Cook a cucerit medalia de bronz la Grand Prix-ul de la Londra la taekwondo. În limitele categoriei de greutate 80 kg, luptătorul de 26 de ani a fost întrecut de ivorianul Cheick Sallah Cisse și rusul Maxim Hramtsov. În acest an, Cook a mai luat argintul la Grand Prix-ul de la Mosco
Care companie va primi Marele Premiu în domeniul vitivinicol
5 oct. 2017,, 14:30
Care companie va primi Marele Premiu în domeniul vitivinicolÎn acest an Marele Premiu pentru merite deosebite în domeniul vitivinicol din Moldova va obține Combinatul de Vinuri „Cricova”. Această decizie a fost adoptată de Guvern în ajunul sărbătorii „Ziua Națională a Vinului”, la propunerea unei comisii speciale de lucru, create de Ministerul Agriculturii, Dezvoltă
Produsele lactate moldoveneşti au luat marele premiu în Rusia
15 oct. 2014,, 12:00
Produsele lactate moldoveneşti au luat marele premiu în Rusia La Concursul internaţional de degustare „Produse lactate – 2014”, care a avut loc la Adler (Rusia), la finele lunii septembrie, întreprinderea moldovenească SRL „Bantcarad” a luat marele premiu pentru produsul „Micuţul Bio”, relatează NOI.md. La concurs au fost expuse circa 200 de mostre de produse de la