7 apr. 19:30
La Bayern Munchen, vor avea loc schimbări majore Directorul sportiv al Bayern Munchen, Max Eberl, a vorbit despre faptul că în vară în cadrul clubului vor exista schimbări majore. "Cred că multe lucruri trebuie să se schimbe în echipă! "Bayern și-a demis deja antrenorul, dar rezultatele nu țin doar de antrenor. Se așteaptă așteptate schimbări globale la
Harry Kane a bătut un record în Bundesliga
7 apr. 15:40
Harry Kane a bătut un record în BundesligaAtacantul echipei Bayern Munchen, Harry Kane, a marcat al 32-lea său gol în etapa a 28-a din Bundesliga, împotriva echipei Heidenheim (2-3). În minutul 38 al meciului, Kane a deschis scorul cu o pasă de la Serge Gnabry. Acest gol a devenit un record pentru fotbalistul englez. Pentru prima dată în istoria B
O mare echipă de fotbal anunță suspendarea noului director general
3 apr. 10:15
O mare echipă de fotbal anunță suspendarea noului director generalAjax Amsterdam a anunţat, marţi, suspendarea noului director general, Alex Kroes. Acesta, în vîrstă de 49 de ani, care şi-a preluat funcţia la 15 martie, este suspectat de diverse tranzacţi.i "Această decizie a fost luată după ce consiliul de supraveghere a aflat că Kroes a cumpărat peste 17.000 de acţiuni
 Petrocub a obținut o nouă victorie categorică în Super Liga
1 apr. 15:45
Petrocub a obținut o nouă victorie categorică în Super LigaPetrocub a obținut a doua victorie categorică pe teren propriu în faza a doua a Super Ligii și se menține pe primul loc, avînd același punctaj ca și Zimbru. De această dată, elevii lui Andrei Martin au dispus de Dacia Buiucani, cu 3-0. Golurile au fost marcate de Sergiu Plătica (minutul 22), Maxim Pot
Meci tare în liga de volei
31 mar. 14:40
Meci tare în liga de volei Dramatism la cote maxime în campionatul național de volei feminin. Dinamo Gloria Tiraspol a învins echipa Academiei de Studii Economice din Moldova cu 3-2 la seturi. ASEM, gazda meciului, a început în forță și s-a impus cu 25-17 în primul set. Următoarele două seturi au fost mai echilibrate. Tiraspolence
Decizia jucătorului britanic de tenis Andy Murray
29 mar. 20:30
Decizia jucătorului britanic de tenis, Andy MurrayJucătorul britanic de tenis, Andy Murray, accidentat la gleznă la Mastersul 1000 de la Miami, şi-a anulat participarea la turneele de la Monte Carlo şi Munchen. Deşi durata exactă a absenţei sale nu a fost făcută publică, echipa sa a declarat că Andy Murray "a luat decizia de a lipsi de la aceste două comp
Moldova a luptat întrun meci amical cu Estonia
28 mar. 11:30
Moldova a luptat într-un meci amical cu EstoniaSelecționata Republicii Moldova, compusă din jucători pînă la 19 ani, și-a adjudecat o victorie dificilă în partida amicală cu Estonia. Diferența a fost făcută în ultimul minut al timpului regulamentar. Cu o lovitură de la linia careului mare, Artur Sprinsean a expediat spectaculos mingea în plasa adversă.
Naționala Moldovei a învins categoric Insulele Cayman întrun meci amical
26 mar. 21:45
Naționala Moldovei a învins categoric Insulele Cayman într-un meci amical Astăzi, a fost jucat meciul de verificare dintre naționalele Moldovei și Insulele Cayman. Partida, care a avut loc în Turcia, s-a încheiat cu victoria categorică a naționalei noastre, scor 4:0, scrie moldfootball.com. Vă reamintim că în primul amical din acest cantonament, discipolii lui Serghei Cleșcen
Radu Albot sa înfruntat întrun meci cu un portughez
23 mar. 13:30
Radu Albot s-a înfruntat într-un meci cu un portughez Radu Albot s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de categoria challenger, organizat în orașul spaniol Murcia. Reprezentantul Republicii Moldova a cedat în fața unui jucător aflat pe locul 248 mondial. Portughezul Henrique Rocha a fost cel care l-a învins în minim de seturi pe Radu Albot și l-a e
Selecționata Moldovei va juca un amical cu Insulele Cayman în martie
16 mar. 16:40
Selecționata Moldovei va juca un amical cu Insulele Cayman în martieSite-ul UEFA.com anunță că pe 26 martie va avea loc meciul amical dintre Naționalele din Insulele Cayman și Republica Moldova. Partida este programată la stadionul Maidan din Antalya. Începutul la ora 16:00. Cele două reprezentative se vor întîlni în premieră. Naționala din Insulele Cayman este una d
Doi fotbaliști din Moldova printre cei mai buni în meciurile campionatelor lor naționale
10 mar. 12:20
Doi fotbaliști din Moldova, printre cei mai buni în meciurile campionatelor lor naționaleApărătorii echipei naționale a Moldovei Veaceslav Posmac și Igor Armaș au primit cele mai înalte calificative în meciurile campionatelor lor naționale. Apărătorul de 33 de ani al echipei Boluspor, Veaceslav Posmac, a primit cel mai înalt calificativ în meciul cu Giresunspor din al doilea eșalon valoric din
Surpriză la startul fazei a doua a Superligii moldovenești de fotbal
10 mar. 09:40
Surpriză la startul fazei a doua a Superligii moldovenești de fotbalSheriff Tiraspol a încheiat la egalitate meciul de pe teren propriu cu Dacia-Buiucani Chișinău, scor 1-1. Oaspeții au obținut un penalty pe finalul primei reprize, după ce Dumitru Bivol a fost faultat în careu. Căpitanul Eugen Zasavițchi a transformat lovitura de la punctul cu var. Campioana în exercițiu a
 Naționala Moldovei va disputa încă un amical la Chișinău
9 mar. 06:00
Naționala Moldovei va disputa încă un amical la ChișinăuFederația Moldovenească de Fotbal a ajuns la un acord cu forul similar din San Marino pentru disputarea unui meci de verificare dintre reprezentativele celor două state. Partida este programată pentru 10 septembrie curent, pe stadionul Zimbru din capitală. Ora va fi anunțată ulterior. Moldova a mai juca
Zimbru Chișinău speră la o calificare în cupele europene
1 mar. 09:00
"Zimbru Chișinău" speră la o calificare în cupele europeneAu rămas cîteva zile pînă la reluarea sezonului fotbalistic din Republica Moldova, iar FC Zimbru este gată să lupte pentru calificarea în cupele europene. În lotul galben-verzilor s-au făcut cîteva modificări în pauza de iarnă, pentru a întări șansele echipei să ocupe un loc cît mai sus în clasamentul fina
Cristiano Ronaldo a fost suspendat un meci
29 feb. 22:00
Cristiano Ronaldo a fost suspendat un meciCristiano Ronaldo, jucătorul formaţiei Al Nassr, a fost suspendat un meci de către Comisia de Disciplină din Arabia Saudită. La finalul meciului cu Al Shabab, portughezul a făcut un gest necuviincios la adresa fanilor adverşi care scandau numele lui Lionel Messi. Atacantul portughez a deschis scorul cu
Mallorca sa calificat în finala Cupei Spaniei
28 feb. 21:30
Mallorca s-a calificat în finala Cupei SpanieiEchipa spaniolă Mallorca a învins marţi, în deplasare, scor 5-4 la lovituri de departajare, formaţia Real Sociedad, şi s-a calificat în finala competiţiei. În prima manşă scorul a fost 0-0, iar în retur a fost 1-1. Gazdele de la Real Sociedad au ratat un penalti pe Reale Arena chiar în ultimele minute ale
Haaland este incredibil a marcat cinci goluri
28 feb. 12:30
Haaland este incredibil: a marcat cinci goluri Echipa engleză Manchester City a învins marţi-seara, în deplasare, scor 6-2, gruparea Luton Town, în optimile de finală ale Cupei Ligii, calificîndu-se în sferturile competiţiei. Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat cinci goluri pentru învingători, patru dintre ele din pasele lui De Bruyne. Recit
Duel pe teren între Real Madrid și FC Sevilla
26 feb. 08:15
Duel pe teren între Real Madrid și FC SevillaEchipa spaniolă, Real Madrid, a învins duminică-seara, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea FC Sevilla, în etapa a 26-a din La Liga. Madrilenii au marcat în minutul 10, prin Lucas Vazquez, dar golul a fost aulat de VAR.
Naționala Moldovei ar putea disputa un amical cu Ucraina la Chișinău
23 feb. 18:45
Naționala Moldovei ar putea disputa un amical cu Ucraina la ChișinăuSelecționata Moldovei ar putea disputa un meci amical cu naționala Ucrainei. Postul de televiziune We Sport anunță că forul fotbalistic de la Chișinău este în negocieri avansate cu reprezentanții Federației de la Kiev pentru disputarea unui amical între cele două selecționate. Foarte probabil, meciul se
Un atacant francez a suferit o accidentare Nu va juca o perioadă
23 feb. 13:00
Un atacant francez a suferit o accidentare. Nu va juca o perioadăAtacantul francez, Marcus Thuram, s-a accidentat şi va lipsi de pe teren o perioadă neprecizată, a anunţat joi clubul italian Inter Milano. Marcus Thuram (26 de ani) s-a accidentat marţi, în meciul cu Atletico Madrid, din prima manşă a optimilor Ligii Campionilor. El a suferit o întindere a muşchiului a
Meciul IsraelIslanda din barajul pentru Euro 2024 în ce țară va fi disputat
22 feb. 16:15
Meciul Israel-Islanda, din barajul pentru Euro 2024 - în ce țară va fi disputatMeciul Israel-Islanda, programat în data de 21 martie în barajul pentru Euro 2024, se va disputa la Budapesta, a anunţat miercuri Federaţia israeliană de fotbal. Din 7 octombrie, Israelul îşi dispută meciurile de acasă pe teren neutru, după ce UEFA a interzis pînă la noi ordine organizarea de partide inter
Clubul lui Ronaldo a disputat cu clubul saudit AlFeyha
22 feb. 10:54
Clubul lui Ronaldo a disputat cu clubul saudit "Al-Feyha""Al-Nasr", la care joacă fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, a învins clubul saudit "Al-Feyha" în meciul retur din 1/8 de finală a Ligii Campionilor Asiei. Întîlnirea, care a avut loc la Riyadh, s-a încheiat cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Otavio (minutul 17) și Ronaldo (86), informează
Manchester City a învins Brentford Haaland a marcat
21 feb. 08:45
Manchester City a învins Brentford. Haaland a marcatManchester City a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de echipa Brentford, într-un meci restanţă din etapa a 18-a din Premier League. Unicul gol al meciului a fost marcat de Haaland, în minutul 71. Meciul ar fi trebuit să se dispute în decembrie, dar a fost amînat după ce City a participat la Cup
Jurgen Klopp despre cel care ar putea prelua Liverpool
19 feb. 18:30
Jurgen Klopp, despre cel care ar putea prelua LiverpoolJurgen Klopp, tehnicianul echipei Liverpool, a afirmat că Xabi Alonso, de la Bayer Leverkusen, este un antrenor remarcabil din noua generaţie de manageri de fotbal. Numele lui Alonso a fost vehiculat pentru postul, pe care Klopp (56 de ani) a anunţat că-l va părăsi la finalul sezonului. Echipa lui Alonso s
Kylian Mbappe ar fi bătut deja palma pentru un nou contract
19 feb. 13:45
Kylian Mbappe ar fi bătut deja palma pentru un nou contractJurnaliștii spanioli de la Marca, ziarul de casă al celor de la Real Madrid, susțin că superstarul francez Kylian Mbappe a semnat un contract pe 5 ani cu Real Madrid. Mbappe a intrat în ultimele 6 luni de contract cu cei de la PSG și este liber să semneze cu orice alt club dorește. „Kylian Mbappe și Rea
Bayern Munchen la a treia înfrîngere consecutivă
19 feb. 09:15
Bayern Munchen, la a treia înfrîngere consecutivăCampioana Bayern Munchen a pierdut cu 3-2, duminică, pe terenul lui VfL Bochum, suferind a treia înfrîngere consecutivă în toate competițiile. Bavarezii au făcut un joc modest, nearătînd că ar fi avut puterea de a controla jocul. Bayern pierduse săptămîna trecută derby-ul din campionat cu Leverkusen și a s
Cum a jucat Sheriff împotriva lui Dinamo Kiev
18 feb. 18:00
Cum a jucat Sheriff împotriva lui Dinamo KievCampioana Moldovei la fotbal, Sheriff din Tiraspol, a pierdut cu 0:2 în fața celor de la Dinamo Kiev, într-un meci de control disputat în Turcia, unde ambele echipe se află în cantonament. Elevii lui Roman Pilipciuc au încasat goluri în minutele 58 și 80. În echipa din Kiev s-au remarcat Buyalskyi și Volos
Luka Modric va pleca de la Real Madrid
16 feb. 19:26
Luka Modric va pleca de la Real Madrid Luka Modric (38 ani), cîştigătorul Balonului de Aur în 2018, a sosit la Real Madrid în 2012, de la formaţia engleză, Tottenham Hotspur, reuşind să cîştige de cinci ori Liga Campionilor alături de gruparea de pe Santiago Bernabeu. În palmaresul său figurează, de asemenea, trei titluri de campion al Spaniei şi
Mbappe după victoria cu Real Sociedad Am înscris în momente importante
15 feb. 17:15
Mbappe, după victoria cu Real Sociedad: "Am înscris în momente importante"Kylian Mbappe le-a transmis un mesaj colegilor de la PSG, după victoria cu Real Sociedad. La finalul partidei de pe Parc des Princes, el a recunoscut că echipa sa a întîmpinat anumite dificultăți. Totuși, starul francez s-a arătat mulțumit de faptul că PSG nu a primit gol în acest meci. Mbappe a evidențiat
Haaland la o fază incredibilă Guardiola șia pus mîinile în cap
14 feb. 09:00
Haaland, la o fază incredibilă - Guardiola și-a pus mîinile în cap FC Copenhaga și Manchester City s-au duelat în manșa tur a optimilor de finală UEFA Champions League. Cea mai importantă competiție la nivel de cluburi s-a întors cu faza optimilor de finală. Prima seară de meciuri le-a pus față în față pe FC Copenhaga și Manchester City, dar și pe RB Leipzig și Real Madri
Jose Mourinho așteptat la mai multe cluburi de fotbal
13 feb. 19:30
Jose Mourinho, așteptat la mai multe cluburi de fotbalDupă despărțirea de AS Roma și rămînînd fără contract, Jose Mourinho, în vîrstă de 61 de ani, a fost asociat cu mai multe cluburi, inclusiv Chelsea, Manchester United și Al-Shabab. Cu toate acestea, Mourinho ar putea avea în vedere o mutare surpriză. Antrenorul portughez ar fi pregătit să preia conducerea
Un fan Real Madrid a nimerit cu mașina în autobuzul echipei
13 feb. 09:45
Un fan Real Madrid a nimerit cu mașina în autobuzul echipeiAutocarul echipei Real Madrid a fost implicat luni într-un accident pe autostradă. Echipa lui Carlo Ancelotti se afla în drum spre meciul cu RB Leipzig din Liga Campionilor. Autocarul a suferit pagube minime, nimeni nu a avut de suferit. Jucătorii se îndreptau spre Germania pentru meciul din optimile de fi
Ronaldo a ieșit în teren după o pauză dar a cedat nervos
12 feb. 19:15
Ronaldo a ieșit în teren după o pauză, dar a cedat nervosAl Nassr și Al Hilal au jucat în finala turneului amical disputat în Arabia Saudită, la Riad, în fața a peste 26.000 de spectatori. Rivale în campionat, cele două formații au oferit un spectacol pe măsură, iar Al Hilal s-a impus categoric, scor 2-0, golurile fiind înscrise de Milinkovic-Savic și Al Dawsari
Cînd vor juca echipele naționale de fotbal ale Moldovei și Macedoniei de Nord
12 feb. 18:15
Cînd vor juca echipele naționale de fotbal ale Moldovei și Macedoniei de Nord?Federația Moldovenească de Fotbal a ajuns la un acord cu forul similar din Macedonia de Nord pentru disputarea unui meci de verificare dintre reprezentativele Moldovei și Macedoniei de Nord. Partida este programată pentru 22 martie, ora 17.30, în Turcia. Menționăm că tricolorii vor efectua un cantonament î
Liverpool revine în fruntea Premier League
11 feb. 16:40
Liverpool revine în fruntea Premier LeagueLiverpool a revenit în fruntea clasamentului, după ce a învins sîmbătă pe Burnley, cu 3-1, pe teren propriu. Echipa lui Jurgen Klopp a căutat să reacționeze după înfrîngerea de la sfîrșitul săptămînii trecute în fața lui Arsenal. La pauză, scorul a fost 1-1. Cormoranii au preluat conducerea în minutul 31,
Naționala U17 din Moldova a cedat în amicalul cu România
11 feb. 15:20
Naționala U17 din Moldova a cedat în amicalul cu RomâniaNaționala U17 a Moldovei a cedat sîmbătă în fața reprezentativei similare de pe malul drept al Prutului, cu scorul de 4 - 1. Partida amicală a avut loc la Centrul Național de fotbal, Buftea, notează Noi.md. Acesta este primul meci disputat din cele două programate în cantonamentul desfășurat de echipa n
AC Milan a finalizat achiziția terenului unde își va construi un nou stadion
10 feb. 22:00
AC Milan a finalizat achiziția terenului, unde își va construi un nou stadionAC Milan a finalizat achiziţia unui teren în oraşul San Donato Milanese, unde vrea să-şi construiască noul stadion. Clubul lombard, care împarte în prezent legendarul San Siro cu Inter Milano, are acum 256.000 m2 în cartierul San Francesco din San Donato Milanese, în suburbiile de sud-est ale Milanului, la
Prima ofertă pentru transferul lui Mohamed Salah
10 feb. 20:00
Prima ofertă pentru transferul lui Mohamed SalahArabii de la Al-Ittihad vor să forțeze transferul starului egiptean pe care au încercat să-l semneze și în vară, dar fără succes. De această dată, șeicii vor să profite de situația contractuală a lui Salah, care va intra în vară în ultimul an de contract cu Liverpool. De la echipă va pleca și Jurgen Klopp,
Apariția lui Messi în meciul cu Vissel Kobe din Tokyo
8 feb. 11:15
Apariția lui Messi în meciul cu Vissel Kobe din TokyoStarul argentinian Lionel Messi de la Inter Miami, iniţial anunţat incert din cauza durerilor la la muşchii ischiogambieri, a jucat ultima jumătate de oră a meciului amical cu Vissel Kobe, pierdut după lovituri de departajare cu 4-3, miercuri la Tokyo. Argentinianul a intrat pe teren în minutul 60, în ural
Nou record de goluri marcate înro etapă în Premier League
7 feb. 12:30
Nou record de goluri marcate înr-o etapă în Premier LeagueEchipele din Premier League au marcat împreună 45 de goluri în etapa a 23-a. Acesta este un nou record stabilit de cînd competiția are 20 de echipe. Opt goluri au fost marcate în meciul Newcastle -Luton (4-4) în timp ce cele mai puține au fost înregistrate la Bournemouth - Nottingham Forest (1-1).
Liverpool se luptă cu Tottenham pentru semnătura unui star de la FC Barcelona
6 feb. 16:45
Liverpool se luptă cu Tottenham pentru semnătura unui star de la FC BarcelonaMohamed Salah (31 de ani) se află la Liverpool de șase ani și jumătate, iar la finalul acestui sezon ar putea pleca din Premier League. Starul de pe Anfield a semnat cu Liverpool în iulie 2017. Cotat la 65 de milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, Mohamed Salah mai are contract cu echipa "c
Arsenal o învinge pe Liverpool Ce se întîmplă în Premier League
5 feb. 15:45
Arsenal o învinge pe Liverpool. Ce se întîmplă în Premier LeagueArsenal a aglomerat lupta la titlu în vîrful clasamentului din Premier League, învingînd duminică liderul Liverpool cu 3-1 (1-1) și reducînd diferența la două puncte. Arsenal a trecut astfel pentru moment pe poziția secundă. Arsenal a trecut peste Manchester City, care are două jocuri mai puțin disputate.
Moldova a jucat întrun amical cu Estonia Ce scor au făcut
4 feb. 10:41
Moldova a jucat într-un amical cu Estonia. Ce scor au făcutNaționala de futsal a Moldovei a fost învinsă astăzi de selecționata Estoniei în primul meci amical, din cele două programate. Partida s-a jucat în sala de sport Kiili din Estonia, anunță FMF. Potrivit responsabililor, echipa antrenată de Vladimir Vusatîi cedat în fața reprezentativei țării-gazdă cu scorul
Echipa Al Nassr a făcuto praf pe Inter Miami întrun meci amical
2 feb. 14:30
Echipa Al Nassr a făcut-o praf pe Inter Miami într-un meci amicalAl Nassr a învins-o joi pe Inter Miami cu 6-0, într-un meci amical. Lionel Messi a venit de pe bancă, deși fusese anunțat indisponibil, din start din cauza unei accidentări. Cristiano Ronaldo nu a jucat din cauza unei dureri musculare. Messi a suferit o leziune musculară în timpul înfrîngerii de luni cu 4-
Răspunsul lui Ancelotti referitor la competiția cu cea mai mare presiune
1 feb. 00:00
Răspunsul lui Ancelotti referitor la competiția cu cea mai mare presiuneItalianul Carlo Ancelotti (64 de ani) este unul dintre cei mai titrați antrenori din fotbalul mondial. Chiar și așa, presiunea pare să aibă altă însemnătate pentru ”Don Carlo”, cum i se mai spune. Italianul este singurul antrenor care a cucerit 4 trofee UCL și campionatul în fiecare dintre primele 5 ligi d
Fanii se întreabă ce se întîmplă cu Neymar Cum a apărut fotbalistul
29 ian. 23:30
Fanii se întreabă ce se întîmplă cu Neymar. Cum a apărut fotbalistulFotbalistul brazilian Neymar a suferit o ruptură la ligamentele încrucișate în luna octombrie, la meciul Uruguay - Brazilia, scor 2-0. Neymar s-a operat și se recuperează în Brazilia, acolo unde pare să și profite din plin de timpul liber pe care îl are la dispoziție, fiind surprins pe la diferite petreceri.
Haaland va rata meciul cu Tottenham
26 ian. 19:30
Haaland va rata meciul cu TottenhamAtacantul lui Manchester City, Erling Haaland, va rata meciul cu Tottenham Hotspur, din turul al patrulea al Cupei Angliei, dar este aproape de a reveni în activitate, a declarat managerul, Pep Guardiola. Haaland a ratat ultimele nouă meciuri ale lui City în toate competițiile din cauza unei accidentări la
FC Barcelona eliminată în sferturile Cupei Spaniei
25 ian. 14:30
FC Barcelona, eliminată în sferturile Cupei SpanieiFC Barcelona a fost eliminată, miercuri-seară, în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a fost învinsă, cu scorul de 4-2, după prelungiri, de echipa Athletic Bilbao. La finalul celor 90 de minute de joc, scorul era egal, 2-2, astfel că s-a intrat în prelungiri. Pentru FC Barcelona au marcat Le
Cîțiva jucători au fost transferați de FC Sheriff
25 ian. 10:45
Cîțiva jucători au fost transferați de FC SheriffFC Sheriff se pregătește intens de faza secundă a Superligii Republicii Moldova. "Viespile" au realizat deja al șaptelea transfer din această iarnă. Fotbaliștii nu doar vin la clubul tiraspolean, dar și pleacă. Un fundaș valoros a părăsit deja echipa, iar atacantul David Ankeye este curtat de mai multe for
Naționala Moldovei la futsal în pregătiri pentru meciurile amicale cu Estonia
24 ian. 16:30
Naționala Moldovei la futsal, în pregătiri pentru meciurile amicale cu EstoniaEchipa națională de futsal a Moldovei va juca în deplasare două meciuri amicale cu selecționata similară a Estoniei. Aceste partide vor marca începutul pregătirilor tricolorilor pentru preliminariile Campionatului European de futsal din 2026. Prima întîlnire va avea loc sîmbătă, 3 februarie, în sala de spo