Campionat Mondial

Unde vor fi găzduite Campionatele Mondiale de atletism din 2027
1 mar. 00:00
Unde vor fi găzduite Campionatele Mondiale de atletism din 2027 Oraşul Beijing a fost ales pentru a găzdui Campionatele Mondiale de atletism în aer liber din în 2027, a anunţat, miercuri, Federaţia Internaţională de Atletism (World Athletics), citată de AFP. "Consiliul World Athletics a selecţionat Beijingul pentru a găzdui Mondialele din 2027", a transmis forul intern
Moldova a cucerit o medalie la Campionatul Mondial WDSF World Championship Youth Ten Dance
4 dec. 2023,, 10:31
Moldova a cucerit o medalie la Campionatul Mondial WDSF World Championship Youth Ten DanceSportivii din Moldova Vladimir Cebanu / Sofia Chiorescu au castigat Medalie de bronz la Campionatul Mondial WDSF World Championship Youth Ten Dance în or. Astana, Kazahstan- 02 Decembrie 2023. În anul 2023 Vladimir Cebanu și Sofia Chiorescu sau calificat în finalele Campionatului Mondial Tineret Standard ș
Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondială
20 sep. 2023,, 21:57
Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondialăLuptătoarea Anastasia Nichita a devenit vicecampioană mondială în cadrul Campionatului Mondial de la Belgrad, fiind învinsă în marea finală de japoneza Tsugumi Sakurai. Moldoveanca Anastasia Nichita s-a impus la categoria de greutate 57 de kilograme, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv într-o
Borș a cucerit medalia la Mondialele de juniori
6 aug. 2023,, 19:45
Borș a cucerit medalia la Mondialele de junioriLuptătorul moldovean de stil liber Alexandru Borș a devenit vicecampion mondial între juniori „sub 17 ani”. La competiția de la Istanbul, în categoria de greutate de 80 de kilograme, compatriotul nostru a obținut victorii în fața lui Adam Mizsei din Ungaria, Daniel Simonian din Israel, Ismayil Asadli din A
Echipa Republicii Moldova a avut o performanță notabilă la Campionatul Mondial de Kettlebell
27 iun. 2023,, 14:30
Echipa Republicii Moldova a avut o performanță notabilă la Campionatul Mondial de KettlebellEchipa Republicii Moldova a avut o performanță notabilă la Campionatul Mondial de Kettlebell și Para Kettlebell, desfășurat în perioada 22-26 iunie 2023, în orașul Hodmezovasarhely, Ungaria. În categoria seniorilor, Nicolai Frangu a triumfat la categoriile de 74 kg la disciplina Ciclul lung, 10 min, și Bia
Luptătoarea Mihaela Samoil sa calificat în finala Campionatului Mondial
20 oct. 2022,, 15:30
Luptătoarea Mihaela Samoil s-a calificat în finala Campionatului MondialLuptătoarea Mihaela Samoil s-a calificat în finala Campionatului Mondial Under 23 din Spania. Ea a trecut de Nethmi Poruthotage (Sri Lanka) și Alisha Howk (SUA). În ultimul act al categoriei de greutate 55 kg, Mihaela se va duela cu japoneza Moe Kiyooka. La 68 kg, Irina Rîngaciva evolua în recalificări. As
Anastasia Nichita va lupta pentru aur iar Irina Rîngaci pentru bronz în finala Campionatului Mondial
15 sep. 2022,, 11:31
Anastasia Nichita va lupta pentru aur, iar Irina Rîngaci - pentru bronz în finala Campionatului Mondial Luptătoarele Anastasia Nichita ș Irina Rîngaci vor evolua astăzi, 15 semptembrie, în Finala Mare, la lupte feminine, a Campionatului Mondial Seniori de la Belgrad, Serbia. În semifinalele Campionatului, Anastasia a întîlnit-o pe reprezentanta Japoniei Sakura Motoki, iar Irina a luptat cu reprezentanta Americi
Debut cu victorie pentru naționala de futsal a Moldovei Scorul obținut
7 apr. 2022,, 12:00
Debut cu victorie pentru naționala de futsal a Moldovei: Scorul obținutNaționala de futsal a Moldovei a învins Elveția cu 4-1 în primul meci din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2024. Evangelos Marcoyannakis a deschis scorul în minutul 4, iar cu 15 secunde înainte de finalul primei reprize, Sergiu Tacot a egalat, transmite Noi.md cu referire la IPN. Tricolo
Șase medalii de aur 2 de argint și 8 de bronz a cucerit Moldova la Campionatul Mondial de Karate Shotokan
17 noi. 2021,, 11:00
Șase medalii de aur, 2 de argint și 8 de bronz a cucerit Moldova la Campionatul Mondial de Karate ShotokanSportivii din Republica Moldova au avut o prestaţie remarcabilă la acea de-a 28-a ediţie a Campionatelor Mondiale de Karate Shotokan, care s-a desfăşurat în oraşul Zrenjanin , Sebia, obținînd 6 medalii de aur, 2 medalii de argint, 8 medalii de bronz. Acest rezultat remarcabil a fost obținut la proba kumite
Minskul nu va mai găzdui Campionatul Mondial de hochei pe gheață
19 ian. 2021,, 11:57
Minskul nu va mai găzdui Campionatul Mondial de hochei pe gheațăBelarus a fost exclusă de la co-organizarea Campionatului mondial de hochei pe gheaţă, a anunţat luni seara Federaţia internaţională de profil (IIHF), scrie dpa. ''Din cauza problemelor de siguranţă şi securitate, Consiliul IIHF va muta disputarea Mondialelor din acest an de la Minsk. Noile opţiuni de găzduir
O fetiță de 13 ani a scris istorie în patinajul mondial VIDEO
13 mar. 2018,, 21:30
O fetiță de 13 ani a scris istorie în patinajul mondial (VIDEO)La Campionatul Mondial de Juniori la Patinaj artistic, desfășurat în Bulgaria, rusoaica Alexandra Trusova a cîștigat medalia de aur și s-a încoronat drept una dintre cele mai mari speranțe ale patinajului feminin mondial. Pentru prima dată în istoria patinajului feminin, o patinatoare a reușit două sărituri c
Luptătorii de la Voievod au adunat o recoltă de premii în Italia VIDEOFOTO
1 noi. 2017,, 15:10
Luptătorii de la „Voievod” au adunat o „recoltă” de premii în Italia (VIDEO/FOTO)Sportivii care reprezintă Federația de Luptă Națională „Voievod” au revenit cu medalii de la Campionatul Mondial de Arte Marțiale Mixte. La Campionatul Mondial, care s-a încheiat în orașul italian Carrara, sportivii moldoveni au cucerit trei medalii de aur și una de argint. Prestația echipei Federației de L
Pregătirile lui Voievod de Campionatul Mondial sînt în plină desfăşurare VIDEO
15 oct. 2017,, 12:30
Pregătirile lui “Voievod” de Campionatul Mondial sînt în plină desfăşurare (VIDEO)Patru sportivi vor reprezenta Moldova şi Federaţia de Luptă Naţională “Voievod” la Campionatul Mondial la Arte Marțiale Mixte. Competițiile vor avea loc în perioada 25-30 octombrie în orașul Carrara, de pe malul Mării Ligurice din Italia. În cadrul lor onoarea Moldovei va fi apărată de patru sportivi
Islanda surprinde din nou întreaga lume a fotbalului
10 oct. 2017,, 23:00
Islanda surprinde din nou întreaga lume a fotbaluluiEchipa Islandei a învins echipa din Kosovo cu scorul de 2: 0, în cadrul turneului de calificare pentru Cupa Mondială la Fotbal. Echipa scandinavă a ocupat primul loc în grup, obținînd calificarea directă la Cupa Mondială, care va avea loc în 2018, desfășurîndu-se pentru prima dată în Rusia. Astfel, echipa n
Sportivi moldoveni au obținut medalii la Campionatul Mondial de Lupte
13 sep. 2017,, 14:51
Sportivi moldoveni au obținut medalii la Campionatul Mondial de LupteÎn perioada 8-9 septembrie, la Constanța, în Sala Sporturilor s-a desfășurat Campionatul Mondial de lupte corp la corp rezervat juniori lor — o disciplină de arte marțiale care combină celelalte stiluri de luptă individuală. La competițe au participat 300 de sportivi (băieți și fete) din 23 de țări, de pe t
Selecționata Moldovei la haltere poate fi eliminată de la Cupa Mondială 2017
7 sep. 2017,, 14:03
Selecționata Moldovei la haltere poate fi eliminată de la Cupa Mondială 2017Selecționatele: Moldovei, Rusiei, Azerbaidjanului, Armeniei, Belarusului, Kazahstanului, Chinei, Turciei și Ucrainei la atletica grea vor fi suspendate de la participarea la Cupa Mondială 2017, din cauza numeroaselor încălcări de dopaj la Jocurile Olimpice, comunică „Kommersant”, citînd insidethegames.biz. Pe
Marghiev sa clasat pe locul 8 la Mondialele din Londra
12 aug. 2017,, 14:30
Marghiev s-a clasat pe locul 8 la Mondialele din LondraAtletul moldovean Serghei Marghiev a ocupat locul 8 la Campionatul Mondial de Atletism din Londra la proba aruncarea ciocanului. El a înregistrat rezultatul 75.87 metri. Campion mondial a devenit polonezul Pawel Fajdek – 79.81 metri. Anterior, Zalina Petrivscaia, Marina Nichișenco, Andrian Mardare și Dimitr
Au trecut 31 de ani de la Mîna lui Dumnezeu în fotbal VIDEO
22 iun. 2017,, 18:40
Au trecut 31 de ani de la "Mîna lui Dumnezeu" în fotbal (VIDEO)Acum 31 de ani, pe 22 iunie 1986, Diego Maradona a intrat în istoria Argentinei, dar și a fotbalului mondial. Dubla decarului "pumelor" a eliminat Anglia de la Campionatul Mondial din Mexic, unul care avea în cele din urmă să fie cîștigat de Argentina. Diego Maradona a înscris în duelul cu britaniicii